Някога България може да получи достъп до катарски и африкански газ
Първо обаче Германия трябва да изгради северните си LNG терминали и прилежащата инфраструктура

© ECONOMIC.BG / Facebook/МС
Ние в Европейския съюз сме заедно и е ясно, че трябва да решаваме проблемите заедно, затова сме взели множество съвместни решения да подходим към проблемите (с газа) заедно. Така германският канцлер Олаф Шолц отговори на журналистически въпрос относно възможността част от договорените количества катарски и африкански природен газ да достигнат и до България.
Шолц днес е на посещение в България и се срещна първо с премиера Кирил Петков. Двамата са обсъдили стратегически теми и за двете правителства, включително войната в Украйна и българското вето за започване на преговори със Северна Македония за присъединяване към Европейския съюз.
Трябва да продължим да изграждаме инфраструктура, за да можем да си помагаме. Германия трябва да изгради терминали за втечнен природен газ (LNG) на Северното ни крайбрежие. Трябва да се изгради и инфраструктурата, за да направим обмена на горива възможен“, коментира канцлерът на брифинга след срещата с Петков.
„Германия и другите европейски държави са изключително заинтересовани от изграждането на новото пристанище, за да се възползват от него, защото само с изграждане на инфраструктура ще можем да си помагаме. Целта трябва да бъде всички да имат сигурни доставки.“
Темата за Северна Македония
По отношение на Северна Македония, българският премиер заяви, че е изложил категорично позицията си пред германския си колега – че България настоява Северна Македония да изпълни определените български условия.
Темата за Северна Македония беше обсъждана. Обединихме се двете правителства да продължават да работят в тази посока. Българското правителство ясно каза позицията и условията, които трябва да се случат, за да има напредък в тази посока“, каза Петков.
Според него Европейският съюз и Германия могат да са гарант в този процес и да се направят стъпки напред. „Да видим всички възможности да влезе европейският процес, за да се включат българите в конституцията на Северна Македония, за да се защитят българите там. Имаме рамкова позиция и договор за добросъседство“, каза Петков.
Шолц каза, че подкрепя позицията на България – че Северна Македония трябва да изпълни всички условия. „Мисля, че са узрели да тръгнат по този път. Има общо разбиране за това как трябва да работят нещата и къде трябва да се стигне. Въпросът е как да се стигне и това не е лесно“, каза германският канцлер.
Важно е, че говорим за това, че обсъждаме, че влагаме енергия, за да успеем да се справим. Не знаем какъв ще е изходът накрая, но всички лидери полагат големи усилия и всички знаят, че носят огромна отговорност – не само да имат планове, но и да ги изпълняват. Затова мисля, че ще се постигне напредък. Струват си всички усилия, за да се опитаме да постигнем резултат.“