„Няма да има победители“: Китай предупреждава САЩ да не започва търговска война
Китайският лидер Си Дзинпин все пак обеща да защити страната си при подобен „конфликт“ със Съединените щати
Китайският лидер Си Дзинпин предупреди Съединените щати да не подновяват търговска война. Той заяви, че няма да има победители в тази война, въпреки че обеща да защитава икономическите интереси на страната, предава CNN Business.
Си направи забележките във вторник, по време на среща с ръководителите на няколко световни финансови институции, включително Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ), ден след като китайските регулатори обявиха антитръстово разследване срещу американския производител на чипове Nvidia.
Разследването се разглежда като голяма ескалация в битката за господство при изкуствения интелект (AI), което и Вашингтон, и Пекин смятат, че е от решаващо значение за опазването на националната сигурност, дори преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом.
Тарифните войни, търговските войни и технологичните войни противоречат на историческата тенденция и икономическите закони и няма да има победители“, каза Си, цитиран от държавната телевизия CCTV.
„Изграждането на „малки дворове с високи огради“ и „разединяването и разкъсването на веригите“ ще нарани другите, но няма да облагодетелства (правещите го). Китай винаги е вярвал, че само когато Китай е добре, светът може да бъде добре. Само когато светът е добре, Китай може да бъде по-добре“, добави той.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан използва фразата „малък двор и висока ограда“, за да опише стратегия, която позволява на по-голямата част от търговията с Китай да върви нормално, като същевременно налага ограничения за някои стоки, особено високотехнологични продукти, като полупроводници, за които се смята, че имат военно приложение .
Миналата седмица администрацията на Байдън обяви трети кръг от мерки, ограничавайки достъпа на Пекин до още оборудване за производство на полупроводници и усъвършенствани чипове с памет, както и поставяйки под контрол повече от 100 китайски компании.
Миналия месец Тръмп каза, че Китай ще се сблъска с по-високи мита върху своите стоки, с 10% над всички съществуващи мита, докато не пресече потока на незаконни наркотици към САЩ.
В интервю, излъчено в неделя по NBC, бъдещият президент каза, че той и Си са „комуникирали един с друг“ преди няколко дни. На журналистически въпрос за дискусията, говорител на китайското външно министерство не потвърди или отрече директно.
По-слаб износ
Китай разчита на износа, особено към големи търговски партньори като Съединените щати, като ключов двигател на растежа, тъй като вътрешното търсене намалява поради редица икономически проблеми. Във вторник официални данни показаха, че износът рязко е спаднал, а вносът неочаквано се е свил миналия месец.
Експортът нарасна само с 6.7% през ноември. Той беше значително по-слаб от прогнозата за 8.5% на група икономисти, анкетирани от Reuters, и много по-нисък от увеличението от 12.7% през октомври.
Съмняваме се, че това бележи край на неотдавнашния бум на износа на Китай“, пише Зичун Хуанг от Capital Economics в изследователска бележка. „Въпреки че тарифите на САЩ могат да намалят обема на износа с около 3%, те може да не се усетят до средата на следващата година. Междувременно заплахата от мита може дори да стимулира износа, тъй като американските фирми увеличават поръчките в очакването им.“
Необходимостта да се подготвим за „външни сътресения“ беше цитирана по време на заседанието на Политбюрото на Комунистическата партия в Китай, като обяви, че ще приеме „умерено разхлабена“ парична политика през следващата година.
Вероятно е Китай да продължи да подобрява търговските отношения чрез по-ниска отстъпка при износа и по-ясни правила, включително държавни поръчки“, пишат икономистите на Citi в понеделник.