Няма наплив от фирми, желаещи да прекратят регистрацията си по ДДС
Очакванията на управляващите за масова дерегистрация се оказаха твърде преувеличени

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Вдигането на прага за регистрация по ДДС от 50 на 100 хил. лв. миналата година доведе до дерегистрацията на под 18 хиляди фирми. Тези данни дава финансовият министър Асен Василев в отговор на депутатски въпрос. Вдигането на прага бе основно по инициатива на „Демократична България“, чиито депутати внасяха законопроекта за това в няколко парламента. Официално прокарването му бе факт в последните дни на т. нар. четворна коалиция, подкрепяща кабинета „Петков“.
Според плановете на вносителите вдигането на прага трябваше да доведе до 86 хиляди фирми, които да се дерегистрират, и да облекчат работата си. Числото, давано от „Демократична България“, представляваше около 80% от всички фирми, които отговарят на условията за дерегистрация – с годишен оборот за предходните 12 месеца под съответния праг от 100 хил. лв.
Данните на финансовия министър показват, че броят на въпросните фирми е значително по-малък – едва 17 718.
Още с влизането на промените в сила стана ясно, че дерегистрацията няма да бъде особено лесна за фирмите – тя може да се извърши само когато са налице определени основания за прекратяване на регистрацията, които са посочени в закона.
Процесът се случва с подаване на заявление до НАП. Заедно с него фирмите трябва да подадат справка, която да докаже, че облагаемият им оборот за последните дванадесет месеца е по-нисък от 100 хил. лв.
Впоследствие от агенцията за приходите извършат проверка, след която е предвидено да издадат акт за дерегистрация или мотивирано да откажат регистрация.
Иначе в края на миналата година депутатите окончателно приеха и вдигането на прага за регистрация по ДДС от 100 хил. лв. на 166 хил. лв. Тази промяна обаче ще влезе в сила от началото на 2025 г.