НОИ одобри непубликувания бюджет за пенсии за 2025 г.
По неофициална информация максималният осигурителен доход се увеличава до 4130 лв.
Проектобюджетът на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. е бил одобрен от Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ). Това се случва преди Министерството на финансите дори да е публикувало за обществено обсъждане както бюджета на НОИ, така и здравният и държавният.
От прессъобщението на НОИ става ясно, че план-сметката предстои да бъде съгласувана в Националния съвет за тристранно сътрудничество, след което ще бъде приета от Министерския съвет и после гласувана в Народното събрание. Изглежда Людмила Петкова планира директно да внесе трита бюджета в Народното събрание, без преди това да са били публикувани за обществено обсъждане.
Миналата седмица Министерството на финансите (МФ) съобщи, че планира да вкара държавния бюджет за разглеждане тези дни. Реалният срок за внасяна на цялостен държавен бюджет, включително на този за ДОО, изтече на 31 октомври.
Според икономисти този процес по всяка вероятност ще се проточи и вероятно страната ще започне новата година без нов бюджет, което, според Закона за публичните финанси, означава, че ще се премине към автоматично удължаване на сега действащите разпоредби.
Какво предвижда бюджетът на НОИ
В коментар пред медии след заседанието на Надзорния съвет на НОИ д-р Николай Болтаджиев, член на съвета, потвърди одобрението на бюджета и поясни, че в проекта са предвидени над 1.3 млрд. лв. повече в сравнение с 2024 г., или това е 16.5% ръст на средствата за пенсии.
„За първична извънболнична помощ са предвидени над 650 млн. лв., за специализирана извънболнична помощ – над 661 млн. лв., за болнична помощ – над 4.1 млрд. лв., за дентална помощ – над 418 млн. лв., за медико-диагностични дейности – над 305 млн. лв., за лекарства, медицински изделия, диетични храни за специални медицински цели, отпускане на напълно платени от НЗОК лекарства – над 2.3 млрд. лв.“, каза Болтаджиев, цитиран от „Дарик радио“.
Текстовете предвиждат ръст и на минималния, и на максималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
С тези ръстове се осигурява възможност да се покриват и увеличените размери на всички пенсии, както осъвременяването от 1 юли на всички пенсии, в това число и на минималната пенсия. Това, което е интересно, е, че се намалява трансферът, който е от държавния бюджет, благодарение на тези ръстове", каза пред медии председателят на Надзорния съвет на НОИ Мария Минчева.
Миналата седмица излезе в публичното пространство, че през 2025 г. размерът на пенсиите ще бъде увеличен с 8 – 9%, следвайки т. нар. „швейцарско“ правило за осъвременяване.
По-високи осигуровки?
Размерът на осигуровките не беше коментиран от членовете на Надзора, но от изтеклата миналата седмица по различни медии информация максималният осигурителен доход ще бъде увеличен до 4130 лв., или това са около 10% нагоре. През 2024 г. този показател достигна 3750 лв., като и тогава увеличението беше с около 10%.
По отношение на минималната работна заплата, за нея вече се знае, че ще нарасне от 933 лв. за тази година до 1077 лв. през 2025 г. Това се случва по автоматизирания механизъм, обвързан със средната брутна заплата, а размерът вече беше одобрен от Министерския съвет въпреки големите възражения на бизнеса и критиките на икономистите.