„Нож с две остриета“: Г-7 ще се опита да ограничи икономическата мощ на Китай
Опит за контрол върху инвестициите на втората по големина икономика в света може да преначертае световната търговия

Снимка: Depositphotos
Финансовите лидери на развитите икономики от Групата на седемте ще обсъдят тази седмица идеята за прилагане на контрол върху инвестициите в Китай. Това обаче е ход, който анализаторите виждат като нож с две остриета, предава Reuters.
Китай е основна тема на срещата на Г-7, която ще се проведе в японския град Ниигата. Настоящият председател на Г-7 Япония се опитва да диверсифицира веригите за доставки и да намали зависимостта им от Пекин. Но групата не е на една и съща страница по отношение на това докъде трябва да стигне в противодействието на Китай, тъй като нарушаването на търговията с втората по големина икономика в света може да нанесе тежък удар на зависещите от износа страни като Германия и Япония.
Съединените щати са в челните редици в настояването за по-решителни стъпки срещу Китай. Министърът на финансите Джанет Йелън каза в четвъртък, че много членове на икономиките на Г-7 споделят опасенията на САЩ относно използването на „икономическа принуда“ от Китай срещу други страни и обмислят начини за противодействие на подобно поведение.
Германия е все по-предпазлива към Китай като стратегически съперник и обмисля стъпки за преоценка на двустранните връзки. Германия дори призова за предпазливост при налагането на нови санкции от Европейския съюз заради войната на Русия в Украйна, казаха петима дипломатически източника пред медията.
Въпреки че срещата на върха на лидерите на Г-7 следващата седмица може да доведе до дебат относно прилагането на целеви контрол върху инвестициите в Китай, всяка проверка на инвестициите ще бъде насочена към стратегически важни области, каза източник от германското правителство в четвъртък.
Дискусиите между финансовите лидери ще положат основите за срещата на върха в Хирошима.
Ефектите за световната търговия
Като домакин Япония е предпазлива по отношение на идеята за контрол на изходящите инвестиции срещу Китай предвид огромното въздействие, което може да има върху световната търговия и собствената й икономика.
„Ограничаването на изходящите инвестиции би било доста трудно“, каза един от служителите, който говори при условие за анонимност поради чувствителността на въпроса.
Съединените щати, например, печелят много пари, инвестирайки в Китай, което ви кара да се чудите дали наистина можете да наложите ограничения“, каза служителят.
Британският министър на финансите Джереми Хънт каза пред вестник Nikkei в четвъртък, че Г-7 трябва да се противопостави на икономическата принуда на Китай, въпреки че не спомена контрола върху инвестициите.
Друга по-малко противоречива инициатива, която трябва да бъде одобрена от Г-7, е да се създадат партньорства с нации с ниски и средни доходи за диверсификация на веригите за доставки далеч от страни като Китай.
Япония покани шест държави извън Г-7, включително Бразилия, Индия и Индонезия, за среща в петък, на която ще бъдат обсъдени партньорствата във веригата за доставки. Анализаторите обаче са скептични относно това доколко ефективни биха били подобни стъпки за противодействие на Китай.
Много е трудно да оставим Китай настрана предвид икономическата му мощ“, каза Тору Нишихама, главен икономист на нововъзникващите пазари в Dai-ichi Life Research Institute. „Това може да раздели световната търговия, да навреди на глобалния растеж и да навреди на самите икономики на Г-7.“
Богатите демокрации от Г-7 също биха се сблъскали с трудности да помогнат на нововъзникващите икономики да разрешат проблемите си с дълга чрез изолиране на Китай, който е най-големият суверенен кредитор в света.
Американските официални представители бяха откровени относно нарастващото си разочарование от протакането на Китай с молбите за преструктуриране на дълга, като кръглата маса за държавния дълг от миналия месец, проведена по време на пролетните срещи на МВФ и Световната банка, постигна малък напредък.
Очаква се финансовите лидери на Г-7 да излязат със съвместно изявление след края на тридневната им среща в събота.