Нов рекорд за медта – какво общо имат дейта центровете?
Търсенето на метала е широко считано за показател за икономическото здраве

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Фючърсите върху медта се повишиха за пети пореден ден, достигайки нов рекорден връх. Пикът идва на фона на силното търсене на неблагородния метал, предизвикано от продължаващата електрификация и дигитализация на световната икономика.
Фючърсният договор, търгуван в Ню Йорк и считан за своеобразен бенчамрк, достигна над 5 долара за паунд, след което намали печалбите си. Само през тази седмица той е скочил с 5%, а през тази година – с около 25%.
Търсенето на мед е широко считано за показател за икономическото здраве, като металът е ключов за екосистемата на енергийния преход. Той е неразделна част от производството на електромобили, електропреносни мрежи и вятърни турбини.
Според прогнозите на Bank of America търсенето на мед за електромобилите и транспортния сектор като цяло ще се увеличи с около 5% през тази година.
Медта е също така важен материал за кабелите, използвани в центровете за данни, чийто растеж подхранва търсенето на червения метал, особено след като бумът на изкуствения интелект поражда по-голяма нужда от центрове за данни.
Тъй като търсенето от страна на електрическите превозни средства все още нараства, макар и с по-бавни темпове, фокусът се измества към медта, необходима при изграждането на центрове за данни“, се добавя в бележката на BofA.
Центровете за данни разчитат на медта за различни електрически приложения – електрически съединители, шини, захранващи кабели. Международната агенция по енергетика очаква търсенето на електроенергия от центровете за данни да се увеличи повече от два пъти до над 1000 тераватчаса (TWh) през 2026 г. от 460 TWh през 2022 г.
Международната група за изследване на медта (ICSG) намали прогнозите си за излишък в предлагането на метала през тази година поради по-ниското от очакваното производство в мините.
Прогнозата за ръст на производството на мед за 2024 г. беше намалена до 0.5% в сравнение с 3.7% ръст, оценен от ICSG през октомври миналата година за 2023 г. Това се дължи главно на по-бавното от очакваното нарастване на производството, забавянето на пускането в експлоатация на проекти и преразгледаните насоки за производството от страна на основните производители.
През ноември миналата година First Quantum Minerals спря производството в Cobre Panamá, една от най-големите медни мини в света, след решение на Върховния съд и протести в цялата страна във връзка с опасения за околната среда. Anglo American, основен производител, заяви, че ще намали производството на мед през 2024 и 2025 г., тъй като се стреми да намали разходите.
„Виждаме, че в краткосрочен план медта ще се покачи до 10 500 долара за тон, тъй като признаците за очаквано физическо затягане на пазара затвърждават инерционното рали от последните месеци“, пише Citi в доклад. Тримесечният фючърсен договое за мед се търгува на цена от 10 185.5 долара за тон на Лондонската борса за метали.
Ралито вероятно е предизвикано от хедж фондовете, които натрупаха средства във фючърсите върху медта и принудиха продавачите на къси позиции да ги покрият, допълва ръководителят на отдела за стокови стратегии на Saxo Bank Оле Хансен.