Нова форма на туризъм се роди в Централна Европа – бензинов
Замразяването на цените в някои държави привлече интереса на чужденците, но поставя пред сериозно изпитание някои бензиностанции

© ECONOMIC.BG / Twenty20
След като първо започнаха да пътуват до Унгария, през този месец словаците се ориентираха към бензиностанции в Полша, откъдето да си набавят по-евтино гориво. През февруари те са заредили няколкостотин хиляди литра в туби, предава Euractiv. В отговор Варшава реши да засили контрола на границата.
Газът и дизелът в Полша струват с приблизително 25 до 35 евроцента за литър по-евтино, след като правителството реши да намали ДДС за този тип стоки в отговор на нарастващата инфлация. Изчисленията сочат, че с 50-литров резервоар за гориво словаците могат да спестят от 10 до 18 евро, ако заредят в чуждата държава.
В добавка на това Варшава реши да премахне ДДС за хранителни стоки като част от мерките за справяне с високата инфлация. Това направи пътуването до Полша изгодно дори за словаци, живеещи по-далеч от границата.
Типичните дестинации за словаците включват градовете Закопане, Нови Тарг, Чарни Дунаец или Яблонка. Напливът от клиенти доведе до изчерпване на горивото, като няколко бензиностанции съобщиха, че заради това са принудени да затворят за няколко часа.
„Знаем за тази практика и ще извършим проверки“, съобщи полската инспекция по автомобилен транспорт, цитирана от новинарската служба Onet. Оттам обясняват, че ще следят за превозването на големи количества гориво, като изтъкват, че това крие рискове за сигурността.
Според закона кола, която пресича границата, може да превозва не повече от четири 60-литрови туби с гориво – освен собствения резервоар – като те трябва да отговарят и на стандартите на ЕС, т.е. не може да са какви да е.
Бензиновият туризъм започна първо в посока от Словакия до Унгария. Това отново се случи след мерки срещу инфлацията от страна на съседната държава. Припомняме, че унгарският премиер Виктор Орбан наложи мораториум върху цената на 95-октановия бензин в средата на ноември. Тя бе фиксирана на 1.34 евро за литър.
По-късно този месец се очаква преглед на мярката за замразяване на цените. Според Ото Град, генерален секретар на Унгарската петролна асоциация, удължаването на мораториума след 15 февруари може да съсипе по-малките търговци на дребно.
Euractiv отбелязва, че все по-голям брой чехи и германци също зареждат гориво в съседните страни. Германската асоциация на бензиностанциите предупреди, че търговците, разположени близо до границата, може да фалират в резултат на вълната от „бензинов туризъм“ към Полша.