Новата функция на Apple за сканиране на снимките буди притеснение
Правозащитниците се опасяват, че добрата идея може да има странични негативни проявления

Снимка: Twenty20
Повече от 90 групи за защита на човешките права публикуваха отворено писмо с призив към Apple да се откаже от плановете си да сканира съобщенията на деца и възрастни за кадри с порнографско съдържание и сексуално насилие.
Въпреки че тези функции имат за цел да защитят децата и да намалят разпространението на материали със сексуално насилие над деца, ние сме загрижени, че те ще бъдат използвани за цензуриране речта, ще нарушат поверителността и сигурност на хората по целия свят и ще имат пагубни последици за много хора деца“, пише в позицията.
Новата функция за защита на децата, която бе обявена в началото на август, ще бъде внедрена в чат приложението iMessage. Тя е базирана на софтуер с изкуствен интелект, който е обучен да разпознава голота. Идеята е родителите да бъдат предупреждавани, ако детето им получи или изпрати голи снимки. Apple твърди, че самата компания няма да е наясно с това.
Повечето облачни услуги – като Dropbox, Google и Microsoft – вече сканират потребителски файлове за съдържание, което може да нарушава техните условия за ползване или е потенциално незаконно.
Дълги години Apple се разграничаваше от конкурентите си, пледирайки, че защитава в максимална степен личните данни и не се бърка в поверителността на потребителите. Сегашният ход събуди притеснения за отражението на технологията в някои държави с по-различни правни системи. С други думи, промяната би нарушила криптирането от край до край за iMessage, което Apple твърдо защитава в други контексти.
„Толкова е разочароващо и обезпокоително, че Apple прави това, защото в миналото те бяха твърд съюзник в криптираната защита“, каза Шарън Брадфорд Франклин, ко-директор на CDT Security and Surveillance Project, пред Reuters.
Нашата основна грижа са последиците от този механизъм, как използването му може да бъде разширено и в други ситуации и други компании“, обяснява Флавио Вагнер, президент на независимата бразилска организация Интернет обществото.
Сред подписалите писмото са организации от Бразилия, Индия, Мексико, Германия, Аржентина, Гана и Танзания.
Изненадани от недоволство след обявяването на функцията преди две седмици, от Apple представиха поредица от обяснения и документи, за да докажат, че рисковете са ниски.