НС разреши на правителството да бори спекулата с непазарни методи
Депутатите се заканиха да правят промени между четенията на текстовете, наречени от някои „икономическо безумие“

© ECONOMIC.BG / БТА
Народното събрание одобри на първо четене спорните промени в Закона за въвеждането на еврото в България. Текстовете, даващи повече правомощия на регулаторите за борба със спекулата, по-високи глоби за търговците и кратки срокове за приспособяване, бяха подкрепени от 116 депутата, други 75 бяха „против“, а трима гласуваха с „въздържал се“.
В хода на разискванията законопроектът бе разкритикуван многократно, определян като „икономическо безумие“, „абсолютно скандален“ и като такъв, създаващ условия за натиск от страна на държавата.
Законът създава условия за брутален икономически рекет“, каза Даниел Лорер от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).
По думите му, така разписан, законът казва, че до края на 2026 г. търговците нямат право да увеличават цените освен ако няма обективни икономически фактори, определени от КЗП.
„Представете си, че това е търговец, който продава на друг търговец, който изнася и неговият доставчик е променил цената – какво се случва в този момент? Или му се е наложило да вдига заплатите, защото ние тук с вас вдигаме минималната работна заплата? Това обективно или субективно е? Как КЗП ще го прецени точно, за да му наложи санкция?“, запита Лорер.
Със своята хиперактивност държавните органи носят голяма част от вината за тази истерия със скачането на цените“, каза и Димо Дренчев от „Възраждане“.
Той цитира заключителните разпоредби на законопроекта, чийто параграф 15, ал. 1 гласи:
Министерският съвет може да определи правила и условия за въвеждане на временна мярка за противодействие в случай на прекомерното нарастване на цените на стоки и услуги“.
Според Дренчев, това дава възможност на правителството да въвежда „някакви мерки, Бог знае какви, не само непазарни“.
Не е възможно да се разписва такъв празен чек“, добави депутатът.
Богдан Богданов от ПП-ДБ определи законопроекта като „абсолютно скандален“, който ще причини щети и няма да помогне с нищо.
Прочетете още
- „Риск от дефицит на стоки“: Търговските вериги оспорват предложените по-високи глоби за спекула
- „Нищо позитивно“: Контролът върху спекулата покрай еврото е абсурден
- Търговците са заплашени от глоба до 10 000 лева за спекула покрай еврото
- Бюджетната комисия прие на първо четене по-високите глоби за спекула покрай еврото
Може и по-лошо да е
В отговор на критиките председателят на парламентарната бюджетна комисия и депутат от ГЕРБ-СДС Делян Добрев изтъкна, че всички държави, преди да въведат еврото, са имали подобен тип законодателство.
Ако не приемем въпросните текстове, които според мен са щадящи, ще трябва да приемем нещо още по-лошо, но нещо трябва да се приеме, защото всички са го приемали“, каза Добрев.
Той отрече измененията да предлагат нещо от това, за което говорят депутатите, и добави, че законопроектът не забранява повишаването на цените.
Законът не забранява вдигането на цените – той казва, че ако имаш обективни фактори, ти се променя цената, но ако единствената причина е еврото, това е забранено“, обясни депутатът.
По време на дискусиите стана ясно, че между четенията ще се предложат промени, които да внесат повече яснота с какви правомощия ще разполага Министерският съвет, какви са икономически обоснованите причини за по-високи цени, както и такива, които да задължат търговците ежедневно (а не на седмична база) да публикуват информация за крайните продажни цени.