Областната управа на Пловдив ще инвестира 120 хил. лв. в соларни панели
Администрацията планира да произвежда самостоятелно 60% от необходимата енергия

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Сградата на областната управа на Пловдив ще бъде сред първите държавни учреждения с изградени соларни панели за собствени нужди. Плановете са на новия областен управител Йордан Иванов, който встъпи в длъжност едва в началото на годината в първия етап от смяната на местната власт от новото правителство.
Проектът, който е в отговор на драстичния скок в цената на тока в последните месеци, вече е в напреднал етап. Фотоволтаичната инсталация ще бъде за собствени нужди, разположена върху площ от 600 кв. м, или малко над половината от площта на целия покрив на сградата.
Няма да изградим соларната централа върху целия покрив, за да се остави и площ за момента, в който ще е възможно инвестицията да се надгради с европейско финансиране. А и няма смисъл да произвеждаме повече, отколкото можем да потребим”, посочва Иванов.
Очакванията са подобни проекти да бъдат включени в Националния план за възстановяване, който все още не е одобрен от Европейската комисия. Според разчетите на областния управа инвестицията е оправдана и смислена, дори цената на тока да падне до 300 лв./MWh.
Соларната централа ще бъде с мощност 70 kWp (киловат пик). Въпросът дали на този етап да се инвестира и в поставянето на батерии, които да съхраняват произведената, но неоползотворена електроенергия, все още се дискутира. Според разчетите тя би била малко над 20 MWh (мегаватчаса) годишно, тъй като има дни, в които централата произвежда повече, отколкото институцията може да потреби.
Според разчетите на Иванов със соларната централа разходите за електричество ще се свият с около 60%. За последните 12 месеца областната администрация на Пловдив плаща средномесечно по 8360 лв. за ток. Част от сметката е и заради нецелесъобразно ползване, тъй като не всички осветителни тела са подменени с LED. Поправката на това вече е започнала.
Калкулацията показва, че малко над 60% от електроенергията ще бъде произведена от собствената централа на институцията. При настоящите цени средната сметка за електричество на Областната управа ще намалее до 3177 лв.
Предвижда се и подмяна на хидроизолацията на покрива на сградата.
За финансирането е отправено искане за одобрение на заем от Министерски съвет. Според разчетите инвестицията ще е в размер на около 120 хил. лв., като се предвижда заемът да бъде изплатен за срок от 10 години. Договорът с бъдещ изпълнител ще влезе в сила, когато има осигурено финансиране. Областната администрация обаче стартира изготвяне на техническата спецификация за обществената поръчка за избор на изпълнител на инвестицията.
Успоредно с алтернативния подход за осигуряване на електричество областната управа ще постави и две нови безплатни зарядни станции за електрически автомобили. Едната ще бъде позиционирана в подземието на Областната администрация, а другата - на улица „Младежка” – на 24/7 разположение на гражданите.