ОИСР: Европа да очаква 1 милион мигранти
Вътрешните министри на ЕС одобриха разпределянето на 120 000 бежанци

Почти половин милион най-вероятно ще се квалифицират като бежанци, поясняват от организацията.
„Лидерите на ЕС трябва да заемат историческа позиция пред лицето на тази хуманитарна трагедия", каза шефът на ОИСР Хосе Анхел Гуриа.
В доклад на организацията се казва, че Европа има капацитета и задължението да приеме безпрецедентната вълна от бежанци, която е по-голяма от тази от 90-те години, когато бивша Югославия се разпадна.
Ако не се приеме съвместен извънреден план и дългосрочна политика за интегриране на мигрантите, може да се увеличи ксенофобията, която отчасти обяснява бездействието в ЕС, пояснява се в доклада.
Според организацията Европа е по-добре подготвена да се справи с потока в сравнение с бежанците, които бяха от войните в бивша Югославия, но по-скромни държави като Полша, Унгария и България се нуждаят от финансова помощ от партньорите си в ЕС, за да се справят с проблема.
ОИСР допълва, че трябва да се инициира по-бърз процес за приемане молбите на бежанци и да се съгласува база за разпределението им в ЕС.
Според последните данни на ОИСР повече от 330 хиляди мигранти са пристигнали по море в Европа през първите 8 месеца на 2015 година, включително 210 хиляди в Гърция и 120 хиляди в Италия. За същия период половин милион незаконно са пресекли границата, което е почти два пъти повече в сравнение с цялата 2014 година.
Планът предвижда хилядите чужденци да бъдат преместени от Италия, Гърция, Унгария и други страни от ЕС, в които в момента има най-големи струпвания.
Четири централноевропейски страни гласуваха „против”. Това са Унгария, която разреши на армията си да стреля по мигрантите, Чехия и Словакия, в които има силни настроения срещу мюсюлманите и Румъния. Финландският вътрешен министър се въздържа.
Тяхната позиция обаче не е споделяна от повечето членки. Така новите бежански квоти ще бъдат приложени в рамките на следващите две години.
Британската обществена медия коментира, че е изключително необичайно решения по въпроси, засягащи националния суверенитет (т.е. в случая – приемането на мигранти) да се решава с мнозинство, а не с единодушие.