Депутатите официално вдигнаха осигурителните прагове
С промени в „12 без 5“ управляващите увеличиха пенсиите за инвалидност
С предложени от управляващото мнозинство промени в „12 без 5“ депутатите приеха окончателно бюджета на Държавното обществено осигуряване. Той урежда минималните и максималните осигурителни прагове, размера на пенсиите и различните социални обезщетения. Очаквано финансовият министър Асен Василев надделя в неформалния спор с „Демократична България“ и IT сектора и официално от 1 април максималният осигурителен доход се вдига с 400 лв. до 3400 лв. Минималната заплата пък става 710 лв. въпреки поредните заплахи от бизнеса за фалити заради по-високите разходи за труд.
Едва няколко часа преди окончателното гласуване на бюджета на ДОО от управляващото мнозинство обявиха увеличение на социалната пенсия за инвалидност. Това се случи на фона на протест пред сградата на Народното събрание от инициативата „Системата ни убива“ заради липса на актуализиран размер на социалната инвалидна пенсия.
Така с последните утвърдени промени парите за лицата с трайна нетрудоспособност ще се изчисляват с по-висок процент от социалната пенсия за старост от 1 април, както следва:
- хората с трайно намалена работоспособност (вид и степен на увреждане 100%) ще получават 160% от социалната пенсия, при настоящи 135%;
- хората с между 91-100% увреждане ще получават 140% от социалната пенсия при настоящи 135%;
- хората с между 71-90% увреждане ще получават 130% от социалната пенсия за старост при настоящи 125%.
По думите на социалния министър Георги Гьоков в бюджета за 2022 г. има достатъчно средства, които да покрият разходите, направени в последния момент. Те ще дойдат от икономиите на бюджета на общественото осигуряване и ще възлизат на около 9 млн. лв.
Подобни предложения бяха внесени между двете четения на законопроекта и от ДПС и „Възраждане“, но не получиха подкрепа. Без одобрение останаха и идеите на ГЕРБ за премахване на тавана на пенсиите.
С одобрения проект минималната пенсия от 1 юли става 392.57 лв.
Очаквайте формулата за максималния осигурителен доход
Опозицията отново обвини управляващите, че вдигат максималния осигурителен доход без анализ и „от днес за утре“. От ГЕРБ се пошегуваха, че това е бюджет „за 3 месеца“ заради планираната актуализация в средата на годината и дотогава „финансовият министър може да размисли“.
Икономистът от „Демократична България“ Георги Ганев защити решението на коалицията, като посочи, че IT фирмите и останалите, които плащат високи заплати, знаят за възможността да се вдигне тавана на осигуровките още от края на ноември.
Способни хора са. От тогава са си направили сметките и са си изчислили. Когато се готви фирменият бюджет, не се смята само розовия сценарий, а и черните. Това прави един добър предприемач“, коментира Ганев.
В момента той участва в преговорите със сектора и финансовото министерство за изготвяне на формула, по която да започне изчисляването на осигурителния таван, така че ръстът му да бъде плавен и предвидим, а не да остава в ръцете на управляващите.
Разбрахме се да намерим формула и вече сме обсъдили около 50. Очаквайте скоро предложение за промяна в Кодекса за социалното осигуряване, което да отрази това“, коментира още Ганев.
Много критики събра и решението за повишаването на минималния осигурителен праг за земеделските стопани от 420 лв. на 710 лв. От ГЕРБ дори заплашиха, че много земеделци ще се откажат от дейността, с която се занимават, и ще напуснат малките сравнително обезлюдени региони.
С одобрения бюджет на ДОО депутатите увеличиха и размера на дневното обезщетение за безработица, като минималното вече достига 18 лв., а максималното – 85.71 лв. Обезщетението за отглеждане на дете през втората година става 710 лв.
Опозицията в лицето на ГЕРБ и ДПС критикуваха и занижените очаквания в проекта за бюджета по отношение на инфлацията.