Окончателно: ЕРП-тата ще платят държавната помощ на останалите без ток по Коледа
Възстановяването на средствата ще се случи в едномесечен срок

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Окончателно останалите без ток по Коледа домакинства ще получат компенсации от държавата, която пък после ще си ги върне от електроразпределителните дружества. Парламентът прие специалния законопроект в сряда, след като той мина на обсъждане в ресорна комисия предишните дни.
Според сметката става въпрос за 2.2 млн. лв., които Министерският съвет отпусна на Министерство на енергетиката, което пък ще ги преведе на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, а оттам той на ЕРП-тата, които ще ги приспаднат от сметките на потребителите.
Възстановяването на средствата ще се случи в едномесечен срок като за първите 24 часа без ток домакинствата ще получат 30 лв., а при започване на всеки следващи 12 часа – по 20 лв. (общо 40 лв. за два 12-часови периода). Засегнатите се около 26 хил. клиента.
С решението си депутати определиха глоба от 700 хил. лв. за ЕРП-тата, ако не върнат въпросните средства в срока.
Законопроектът обаче не отменя неустойките, които електроразпределителните дружества по принцип дължат на своите клиенти по силата на договорните взаимоотношения. Накратко - това означава, че за някои клиенти ще има дублиране на компенсациите - веднъж от държавата и втори път според общите условия на договора със съответното ЕРП.
Съществува риск от двойно плащане на компенсации на клиенти", обясни в сряда на пресконференция Александър Сипек, председател на Управителния съвет на EVN България.
От "ЕРМ Запад" заявяват в позиция, че приетият текст на закона задължава електроразпределителните дружества да платят неколкократно, включително и на лица, които не са били засегнати или нямат претенции за обезщетение, което е несправедливо и представлява непропорционално санкциониране на дружествата.
Законът създава прецедент за недопустима държавна намеса и противоречи на принципите на правовата държава. Той прехвърля социалните функции и разходи на държавата върху бизнеса, с което застрашава неговата финансова стабилност", се казва още в становището.
Според Сипек тази стъпка ще има още по-голямо въздействие, засягайки имиджа на България като дестинация за инвестиции.
От "Енерго-Про" също се обявяват против приетия на второ четене законопроект като смятат, че той "противоречи както на основни конституционни принципи за правова държава, неприкосновеност на частната собственост, така и на редица актове на Европейския съюз и нормативната уредба в Република България".
От дружеството допълват, че приетите допълнения в Законопроекта представляват недопустима намеса на държавата в договорните отношения между равнопоставени субекти.