Омикрон и страхът от масови локдауни потопиха борсите
Златото остана стабилно, прекъсвайки петседмичната поредица от загуби

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Азиатските фондови пазари се оцветиха в червено, европейските акции отбелязаха най-големия си срив от три седмици, цените на петрола също се понижиха рязко в понеделник. Всичко това се случва, след като Европа започна да регистрира все повече случаи на заразени с новата COVID мутация Омикрон и инвеститорите се притесниха от риска от по-масово блокиране на фона на възобновяването на ограничителните мерки в редица държави.
Сезонната липса на ликвидност доведе до неблагоприятен старт и фючърсите на S&P 500 записаха спад от 0.7%, докато тези на технологичния Nasdaq паднаха с 0.6%. Най-широкият индекс на MSCI за азиатско-тихоокеанските акции извън Япония (.MIAPJ0000PUS) се понижи с 0.4%, а японският Nikkei (.N225) с 0.7%. Stoxx Europe 600 пък падна с 2.5% в Лондон тази сутрин. Автомобилните производители, стоките и пътуванията бяха секторите, подложени на най-голям натиск.
Бързото разпространение на Омиркон накара Нидерландия да обяви локдаун и е напът да накара още няколко европейски страни да го направят, макар че британският здравен министър Саджид Джавид отказа да въведе локдаун по Коледа. Докато коронавирусните ограничения замъгляват перспективите за икономически растеж, те също така рискуват да задържат инфлацията повишена и да превърнат централните банки в още по-големи ястреби, смятат анализаторите на Reuters.
„Оставаме оптимисти за 2022 г., но зимните месеци ще са трудни поради нарастващата инфлация, постоянния недостиг на енергия и необходимостта от по-нататъшни блокирания в Европа и Обединеното кралство“, коментира Йоахим Клемент, ръководител стратегия, счетоводство и устойчивост в Liberum Capital. „Всичко това вероятно ще ограничи очакванията за растеж през следващите месеци“, каза той, цитиран от Bloomberg. Експертът добави: „очакваме растежът да остане силен като цяло през 2022 г. и инфлацията да спадне“.
В началото на днешната търговска сесия доходността по 10-годишните облигации в САЩ се понижи с 1.38%.
Стерлингите поевтиняха до 1.3228 долара, изтривайки всички печалби, направени след изненадващото увеличение на лихвения процент на Bank of England миналата седмица.
Златото изглежда стабилно при 1.801 долара за унция, прекъсвайки петседмичната поредица от загуби миналата седмица.
Цените на петрола се понижиха на фона на опасенията, че разпространението на Омикрон ще намали търсенето на гориво. Фючърсите на сорт Брент се понижи с 1.56 долара до 71.96 долара за барел, докато американският суров петрол загуби (WTI) 1.43 от стойността си, достигайки до 69.43 долара за барел.