Ontotext се сля с австрийска компания и смени името си
Обединената компания ще предлага на клиентите си критични графична инфраструктура за работа с големи данни и AI

© ECONOMIC.BG / Ontotext
Австрийската Semantic Web Company и основаната в България Ontotext обявиха, че са се слели в опит да станат водещ доставчик на Graph AI. Обединената компания се ребрандира и вече се казва Graphwise.
Semantic Web предлага инженерна експертиза в областта на знанията, семантичния AI и интелигентната обработка на документи. Ontotext от своя страна предлага най-гъвкавия енджин за обработка на графични бази данни и най-съвременните AI модели за свързване и обединяване на информация в голям мащаб.
Graphwise ще доставя критичната графична инфраструктура за информацията, от която предприятията се нуждаят, за да реализират пълния потенциал на своите инвестиции в AI, се казва в съобщението на двете компании.
Интегрирането на PoolParty и GraphDB в цялостна платформа GraphAI значително ще подобри нашите възможности и ще ни предостави иновативни решения, за да отговорим по-добре на нуждите на нашите клиенти. От гледна точка на хоствано облачно решение, трябва да имаме много по-рационализирана поддръжка, водеща до по-голяма производителност, мащабируемост и устойчивост“, коментира Джеймс Хъмфрай, информационен мениджър в Healthdirect Australia.
Съобщението за сливането е важно за графичната индустрия, тъй като позиционира Graphwise като най-всеобхватната AI организация при графиките на знанието и установява ясен път към демократизиране на еволюцията на Graph RAG като категория.
Графиките на знанието са като GPS за AI и големите езикови модели (LLM). Те насочват AI моделите с прецизност и контекст, за да осигурят надеждни, обясними резултати“, каза Атанас Киряков, президент на Graphwise и основател на Ontotext.
„Точно както GPS системата осигурява точни маршрути и предотвратява грешни завои, графиките на знанието насочват AI моделите в правилната посока, като организират и свързват данните по смислени начини. Способността да се прави това никога не е била толкова важна, тъй като бизнесите се борят с множество AI технологии.“
Очаква се компаниите да похарчат средно 21 милиона долара за AI преди края на 2024 г. Това увеличава необходимостта от AI технологии, които да се интегрират и работят заедно ефективно както никога досега. Тъй като изкуственият интелект се превръща в основна част от бизнес стратегиите, организациите се нуждаят от сложни системи, които могат да правят връзки между големи и неструктурирани набори от данни, независимо дали при правен анализ, финансови операции или взаимодействия с клиенти. Чрез използването на графики на знанието предприятията получават по-точни, богати на контекст изводи от своите данни, което е от съществено значение, тъй като се стремят да интегрират AI, за да стимулират вземането на решения.
В резултат на това търсенето на технология за графики на знанието нараства бързо в световен мащаб. До края на 2025 г. Gartner прогнозира, че графичните технологии ще бъдат използвани в 80% от иновациите за данни и анализи спрямо 10% през 2021 г. Неотдавнашен доклад на Gartner, публикуван през септември 2024 г., обяви, че „структурата на данните трябва да се развие, за да се управляват мултимодални данни за защитени приложения с GenAI в предприятието. Без включване на неструктурирано и полуструктурирано управление на данните в процесите по структуриране на данни, генеративният изкуствен интелект ще продължи да има големи проблеми с халюцинациите.
Имайки предвид това, Graphwise, чиято технология вече се използва от повече от 200 комбинирани клиенти, се зае да изгради интегрирано, водещо в индустрията решение, което предоставя надеждни AI възможности на предприятията. Ontotext и Semantic Web Company играят ключова роля в разработването на графики на знанието и семантични AI технологии повече от десетилетие. Комбинираното знание и на двете компании означава, че клиентите на Graphwise ще се възползват от още по-мащабируеми AI решения, които могат да осигурят по-задълбочени прозрения, да автоматизират процесите и да подобрят вземането на решения, създавайки съществена основа за по-нататъшни иновации.