ООН прогнозира умерен растеж на българската икономика (графики)
Глобалната икономическа прогоноза е мрачна заради ескалиращите конфликти, мудната световна търговия, високите лихвени проценти и увеличаващи се климатични бедствия
На фона на мрачна глобална икономическа прогноза заради ескалиращите конфликти, мудна световна търговия, високи лихвени проценти и увеличаващи се климатични бедствия, Организацията на обединените нации прогнозира умерен растеж на българската икономика в следващите две години. Това става ясно от Доклада „Икономическото състояние и перспективи пред света 2024“.
За България прогнозата за тази и за следващата година е за умерено ускоряване на темпа на растеж на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) – от прогнозираните за 2023 г. 1.9% през 2.6% за 2024 г. и 3% през 2025 г.
Графика: Economic.bg
Инфлацията у нас ще се забави, според доклада, но с по-малко от средното за Европейския съюз. През тази година тя ще падне до 3%, а през следващата – до 2.8%.
ООН прогнозира, че глобалният икономически растеж ще се забави до 2.4% тази година от приблизително 2.7% през 2023 г., което все пак надхвърля очакванията. Но и двете прогнози все още са под темпа на растеж от 3%, регистриран преди началото на пандемията през 2020 г.
Прогнозата на ООН е по-ниска от тази на Международния валутен фонд (МВФ) през октомври и на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в края на ноември.
МВФ заяви, че очаква глобалният растеж да се забави от очакваните 3% през 2023 г. до 2.9% през 2024 г. Базираната в Париж ОИСР, включваща 38 предимно развити страни, изчисли, че международният растеж също ще се забави от очакваните 2.9% през 2023 г. до 2.7% през 2024 г.
С повишена инфлация и високи лихвени проценти, в доклада се казва, че Европа е изправена пред „предизвикателна икономическа перспектива“.
Графика: Economic.bg
БВП в Европейския съюз се очаква да нарасне от 0.5% през 2023 г. до 1.2% през 2024 г., се казва в съобщението, като увеличението се дължи на „нарастване на потребителските разходи, тъй като ценовият натиск намалява, реалните заплати се повишават, а пазарите на труда остават стабилни”.
ООН предупреждава, че перспективите за продължителни по-строги кредитни условия и по-високи разходи за заеми представляват „силни насрещни ветрове“ за световната икономика, обременена с дългове, особено в по-бедните и развиващи се страни, и нуждаеща се от инвестиции за съживяване растежа.
Шантану Мукерджи, директор на отдела за икономически анализи и политика на ООН, каза, че страховете от рецесия през 2023 г. са били избегнати главно благодарение на това, че Съединените щати, най-голямата икономика в света, ограничават високата инфлация, без да спират икономиката.
Но той каза на пресконференция, представяща доклада:
Все още не сме извън опасната зона.“
Мукерджи добавя, че това е така, защото неспокойната ситуация в света може да подхрани инфлацията. Например, друг шок при веригите на доставки или проблем с наличността или дистрибуцията на гориво може да предизвика ново повишаване на лихвения процент, за да се постави ситуацията под контрол, каза той.
Не очакваме рецесия сама по себе си, но тъй като има нестабилност в средата около нас, това е основният източник на риск“, каза той.
Много високите лихвени проценти за дълго време и заплахата от възможни шокове в цените допринасят за „доста трудно балансиране“, каза Мукерджи.