ОПЕК решава за посоката на петрола днес
Пазарните настроения подсказват, че промяна в добивите няма да има

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се събира за ключова среща във Виена днес. Цената на „черното злато“ отстъпи с около една трета от юни насам, което породи определени очаквания, че производителките могат да ограничат добивите в опит да коригират котировките.
В навечерието на срещата пазарите ясно показаха, че не очакват резки промени в политиката на ОПЕК. След три дни на възстановяване, цената на петрола отново пое надолу в понеделник – 79,55 долара за сорт Брент и 75,72 долара за американския лек суров петрол. Тенденцията продължи и през последните два дни и суровината слезе под съответно 78 и 74 долара в сряда.
Посоката се определяше от изказвания на важни фигури, както в ОПЕК, така и извън нея, които според мнозина предизвестиха резултата от днешното събрание. Reuters съобщава, че е постигнат консенсус добивите на нефт да не бъдат съкращавани, позовавайки се на информация от делегат на срещата. В допълнение на това, трима други делегати, независимо един от друг са заявили, че е изключително малко вероятно да се предприеме подобна стъпка.
„Съветът за сътрудничество в Залива (GCC) е постигнал консенсус, а аз съм убеден, че ОПЕК също е в състояние да вземе напълно единно решение“, заяви министърът на петролната индустрия на Саудитска Арабия Али Ал-Наими. GCC включва Саудитска Арабия, Кувейт, Катар и ОАЕ. Преди два дни стана ясно, че Ирак, Иран и Либия няма да намалят производството си, независимо какво ще бъде решението на 12-членната организация на износителките. В допълнение на това, Русия също обяви, че не е предвиждала такава стъпка.
„Това не е криза, която предразполага към паника от наша страна. Били сме свидетели и на далеч по-ниски цени. Свръхпроизводството е логично следствие от еволюцията на алтернативните методи за добив, но считам, че тежестта за балансиране на пазара трябва да бъде поета от всички участници, а не единствено от ОПЕК“, коментира от своя страна петролният министър на ОАЕ Сухаил ал-Мазрауи.
В момента ОПЕК е източник на над 30% от петрола в цял свят, но на фона на шистовия бум в Северна Америка рискува да загуби пазарни позиции при ограничаване на износа си. От друга страна запазване на равнището би означавало начало на своеобразна ценова война. Страни като Саудитска Арабия могат без сериозни притеснения да си позволят подобен ход, тъй като имат зад гърба си натрупани солидни валутни резерви, но ситуацията далеч не е същата за Венецуела и Иран, например. Деликатна е и позицията на Русия, която търпи щети от ниските цени на суровината от една страна и от икономическите санкции на Запада, от друга.
Очакваният развой на събитията във Виена би бил предизвикателство и за Норвегия, станала пример за социално-икономически модел в Европа през последните години. Високите разходи за труд в страната правят себестойността на добивите значително по-висока от тази в други производителки, а комбинацията с ниски пазарни цени затрудняват значително реализацията на проекти за нови находища.