ОПЕК+ се подготвя за по-голямо съкращение на производството
Освен удължаване на периода на действие, някои от членовете на картела искат и по-големи ограничения на добива

© ECONOMIC.BG / OPEC
ОПЕК се подготвя за по-голямо съкращение на производството по-късно тази седмица, но все още има нужда от постигане на съгласие с Русия за детайлите на сделката, пише Reuters. Организацията на страните износители на петрол се събира днес и утре във Виена, след което ще има среща с Русия и другите членове на групата ОПЕК+.
От началото на 2017 г. картелът и неговите съюзници намаляват изкуствено производството с 1.2 млн. барела дневно. Последното удължаване ще важи до март, а сега трябва да е вземе решение за периода след това. Производителите се опитват да се справят със свръхпредлагането на пазара, предизвикано от шистовата революция в САЩ. Америка в момента е най-големият производител на нефт в света, посочва Reuters.
OPEC + ограничава продукцията от 2017 г., за да противодейства на свръх предлагането в резултат на бум на производството в Съединените щати, който се превърна в най-големият световен производител и не участва в съкращения.
Следващата година нарастващото производство в държави извън ОПЕК като Бразилия и Норвегия заплашва да донесе нови проблеми за петролните държави, които разчитат на високите цени, за да поддържат бюджетите си.
Действията на ОПЕК в миналото разгневиха президента на САЩ Доналд Тръмп, който многократно изискваше от Саудитска Арабия, която е фактическият лидер на ОПЕК, да свали цените на петрола, за да продължи да предоставя военна помощ на Рияд срещу Иран.
През последните няколко месеца Тръмп пази мълчание по тази тема, но тъй като предстоят избори през следващата година, въпросът с цените на горивата вероятно отново ще стане гореща политическа тема.
Продължаващият търговски спор между Вашингтон и Китай също помрачи икономическите перспективи, а следователно и тези за търсенето не нефт през 2020 г.
Вторият най-голям производител на петрол в ОПЕК - Ирак, заяви, че във вторник ключовите членове на картела ще подкрепят удължаването на срока на намалението с 1.2 млн. барела дневно, или 1,2% от глобалното търсене.
„Моето разбиране е, че те (Саудитска Арабия) го одобряват“, каза иракският министър на петрола Тамер Гадбан пред репортери във Виена, цитиран от Reuters.
Настоящата сделка изтича през март и два източника от ОПЕК заявиха, че тя ще бъде удължена поне до юни. Министърът на петрола на Оман Мохамед ал Руми каза в сряда, че неговата делегация ще препоръча удължаване на съкращенията до края на 2020 г.
Саудитска Арабия се нуждае от по-високи цени на петрола, за да подкрепи приходите си в бюджета, както и да повиши цената на държавната Saudi Aramco при предстоящото първично публично предлагане на акции (IPO).
Действията на ОПЕК закрепиха цените на петрола на около 50-75 долара за барел през последната година, а днес сорт Брент се търгува над 61 долара за барел, или с около 1% нагоре.
Иракският министър заяви още, че новите съкращения могат да бъдат разширени до 1.6 млн. барела дневно, докато източниците на Reuters от ОПЕК заявиха, че Рияд притиска Ирак и Нигерия да спазват квотите си, което би могло да осигури допълнително намаление от 400 000 барела дневно.
Не всички членове на ОПЕК обаче са убедени в необходимостта да има по-дълбоки съкращения. Един делегат от ОПЕК е заявил, че този ход ще повиши цените и ще стимулира нова фаза на растежа на производството на нефт в САЩ.
Русия все още не се е съгласила да удължи или задълбочи съкращенията, които за нея сега са 228 хил. барела дневно, тъй като компаниите там твърдят, че ще е трудно да намалят продукцията през зимните месеци поради много ниските температури.
Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви във вторник, че Москва тепърва ще финализира позицията си. „Нека да почакаме. Но мисля, че срещата, както обикновено, ще има конструктивен характер“, каза той.
Източник, запознат с руските планове, е казал заReuters, че Москва „най-вероятно“ ще постигне консенсус с ОПЕК тази седмица и просто трябва да изясни няколко нерешени проблеми.
Ключов въпрос за Русия е как ще се измерва нейната продукция - тя включва газовия кондензат в своите съкращения, докато другите производители не го правят.