ОПИК подкрепя българския бизнес
Енергийната ефективност придобива все по-голямо значение за предприятията
Биляна Тончева:

Адвокат Биляна Тончева е прокурист на “Еко Глоуб” ООД - консултантско дружество за подготовка на проекти, съфинансирани от Европейския съюз, и притежател на лицензи за енергийно обследване на сгради и промишлени системи. Централният офис на дружеството е в гр. София, ул. “Рачо Димчев” № 8. Екипът специалисти, работещи в него, подготвя проекти по ОП “Иновации и конкурентоспособност”, както и по други оперативни програми, съфинансирани от ЕС - ОП “Програма за развитие на селските райони”, ОП “Развитие на човешките ресурси”, включително провеждането на обучения по ОПАК и др.
Г-жо Тончева, какво още ще даде ОП “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 на българския бизнес?
Както българският бизнес знае, ОПИК цели подобряване на производствения капацитет и на енергийната ефективност. Една част от нея е процедурата “Разработване на продуктови и производствени иновации”, която ще стартира през април-май тази година с безвъзмездна помощ за проект от 100 000 до 1 000 000 лв. През есента се очаква “Насърчаване на предприемачеството в области, свързани с европейски и регионални предизвикателства и секторите на НСНМСП” с помощ от 50 000 до 391 166 лв. По двете процедури допустими ще са дружества с тригодишна история.
В момента с пълна пара тече “Повишаване на енергийната ефективност в големи предприятия”. Предложенията по нея се подават до 19 май, а наличието на извършено енергийно обследване е абсолютно задължително условие за допустимост. Помощта е между 500 000 и 2 500 000 лв. Малките и средни предприятия ще имат възможност през лятото да кандидатстват по процедурата “Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите” за помощ между 500 000 и 2 000 000 лв.
Какви са основните моменти в ОП “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020?
На първо място, не могат да бъдат бенефициенти предприятията, които за последните 7 г. са получили 5 млн. лв. безвъзмездна помощ за средни предприятия и 2,5 млн. лв. за микро и малки предприятия. Понеже единственото ограничение за размери на помощта по чл. 4 от Регламент 651 от 2014 г. на ЕС за регионална държавна помощ е за “проекти за инвестиционни помощи на МСП, които надвишават 7,5 млн. евро за предприятие за инвестиционен проект”, мотивите на българските институции за такова решение остават неясни. Следващата новост е начинът на изчисление на минималната помощ (de minimis) от 200 хил. евро, която може да бъде получена в новия програмен период - тя вече ще се изчислява на ниво група от свързани дружества, а не както досега на конкретно предприятие-кандидат. Въведени са и бонус точки за проекти, които предвиждат изпълнение на дейности в землища, попадащи или граничещи с региони по “Натура 2000”. Бонус носи и притежанието на сертификати за въведена система за управление в предприятието съгласно стандартите ISO 50001 и ISO 14001. С изключение на Югозападния регион (области Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска и София-град), където процентът на финансиране за големи предприятия е до 25 %, за средни - до 35 % и 45 % за микро и малки, останалите 5 региона ще получават до 50 % грант за големи, до 60 % за средни и до 70 % за микро и малки.
Каква е ролята на консултанта при кандидатстването на бенефициентите за безвъзмездна финансова помощ?
Консултантите винаги ще имат своята важна роля. Експертна помощ е необходима не само за подготовката на проекта за кандидатстване, но за цялостното управление и отчитане на проекта. Ролята на консултанта е да съобрази допустимостта на проектното предложение, подходящата схема, по която трябва да се кандидатства, както и да даде напътствия по цялостната организация на целите за получаване на европейско финансиране. Финансовата подкрепа, която се очаква да подпомогне капацитета на МСП до по-лесен достъп до пазари, устойчиво развитие и ефективно използване на ползите на тези пазари, трябва правилно да бъде определена.
Какъв е вашият опит в подготовката на европейски проекти?
“Еко Глоуб” ООД има клиенти от различни сектори в цяла България, както в областта на обследванията на сгради и промишлени системи, така и в цялостното разработване, управление и отчитане на проекти.
В областта на производството на асфалт имаме реализирани проекти с тримата основни доставчици на асфалтови бази в България - Marini, Ammann и Benninghoven. В областта на добивната промишленост сме лидер в консултирането, работейки с всички доставчици на трошачно-пресевни инсталации и най-вече с Prime Тechnologies, официални представители на лидера на световния пазар Metso Minerals. С тях сме реализирали множество проекти както за мобилни, така и за стационарни инсталации.
В областта на строителството работим с всички доставчици на пазара и с всички имаме реализирани проекти за челни товарачи, багери, булдозери - Komatsu, Volvo, Caterpillar, Case и др.
Голям брой изпълнени проекти имаме в сферите на управление на отпадъците, шивашката и обувната промишленост, преработващата промишленост, производството на бетон и бетонови изделия и т.н.
Особено внимание отделяме на фирмите в металообработването, където размерът на предприятията е от микро до големи с по няколкостотин души персонал. Най-надеждният партньор сред доставчиците тук е “Байер БГ”.
Уместно е да добавим и че от 15 май 2016 г. влезе в сила новият Закон за енергийната ефективност, с който енергийната ефективност добива все по-голямо значение за българския бизнес. Чл. 57 от закона задължава всички големи предприятия, а също и всички предприятия, които притежават промишлени системи с потребление над 3000 MWh годишно, да извършват детайлно енергийно обследване с цел намаляване разходите на енергия. Разбира се, “Еко Глоуб” ще бъде надежден техен партньор в усилията им да намалят енергопотреблението и всяко предприятие може да се обърне към нас за изготвяне на необходимите доклади.