35% от кабелните телевизии са в сивия сектор
Това каза директорът на „Музикаутор“ Иван Димитров

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
Според дружеството за колективно управление на музикални права на композитори, автори и продуценти „Музикаутор“ 35% от кабелните телевизии са в сивия сектор. Това стана ясно по време на конференция на тема „Приносът на интелектуалната собственост – възможности за България“, организирана от „Музикаутор“, Посолството на САЩ в България, Американският университет в България и EY Bulgaria.
България е сред страните с най-ниско ниво на защита на интелектуалната собственост. Това показват данните от доклад на Търговския департамент на САЩ, известен като Списък 301, който проследява степента на защита на авторските права в различни части на света. Изследванията обаче сочат, че защитата на интелектуалната собственост е ключова за икономическото развитие.
„Първото нещо е да започнем да говорим по темата, да го правим по-активно, да консолидираме всички, които имат интерес в бизнес, да консолидираме всички, които имат интерес от международна гледна точка, за да можем заедно да седнем с институциите да направим един нормален екшън план и да извървим стъпките, за да се подобрят нещата”, каза Иван Димитров, директор на „Музикаутор” в ефира на Нова тв.
По негови думи много хора в сектора на платено съдържание губят значителни суми заради неплащане на авторски права. Въпреки че такава статистика реално не съществува „само в кабелната телевизия има около 35% сив сектор“, изтъква Димитров.
„Това са пари, които първо, не достигат до държавата под формата на данъци и второ, дискредитира действащия бизнес по някакъв начин, защото го прави неконкурентоспособен и това води до загуба на работни места и води до едно изкривяване на пазара, което не е добре”, коментира още той.
Проблемът за правата на интелектуалната собственост и авторските права е от изключително значение и според Али Пирзада, старши мениджър в услуги, свързани с корпоративни злоупотреби и бизнес спорове. „Смятаме, че това е собственост на някого, че злоупотреба с авторските права афектира имиджа на страната, както и бюджета, който идва от тази индустрия”, изтъква тя.