Отбелязваме 140 години от саможертвата на Христо Ботев
На 2 юни почитаме загиналите за свободата и независимостта на България

2 юни е Ден на Христо Ботев и на загиналите за
свободата и независимостта на България. За първи път се отбелязва във Враца и
Пловдив през 1884 г. Официално се чества от 1901 г., когато на тържествата на
Околчица присъстват Ботеви четници. На 2 юни 1948 г. точно в 12 часа е даден
първият сигнал за едноминутно мълчание в цялата страна.
Както всяка година, и днес празникът ще бъде отбелязан с 2-минутно мълчание и вой на сирени в цялата страна. На днешния ден се навършват 140 г. от кончината на Ботев.
Тържествена заря-проверка се провежда на 1 и 2 юни в много градове в страната, сред които Враца, където е лобното място на поета-революционер, както и в родния му град Калофер. По повод 140-годишнината от смъртта на Ботев в градския парк на Каварна ще бъде открит бюст–паметник на великия поет и революционер.
На 17 май 1876 г. начело на организирана в Румъния въстаническа чета, Христо Ботев завзема австрийския кораб „Радецки“, с който преплува река Дунав и слиза на българския бряг при Козлодуй. След 3-дневни ожесточени боеве с многократно превъзхождащия я противник, четата достига до подножието на връх Вола в Стара планина, където се готви да пренощува.
Там, в местността Камарата, на 1 юни (20 май по стар стил) вечерта, вражески куршум пронизва сърцето на войводата. В борбата за освобождение от османско робство загива един от най-достойните синове на българския народ. Но с подвига си, с героичната си саможертва и с цялото си творчество Христо Ботев завинаги остава да живее в сърцата на всички българи, така, както сам пророкува: „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира“.
Денят на неговата кончина се чества в памет на всички, жертвали живота си за свободата на родината.