Отказът от руския петрол ще струва на Унгария най-малко $810 млн.
Засега Виктор Орбан отказва да одобри ембаргото върху руския нефт

© ECONOMIC.BG / БТА
Унгария изчисли, че са ѝ необходими най-малко 770 милиона евро (810 милиона долара), за да трансформира петролната си индустрия и да я адаптира към нефт, различен от руския. От тях 550 млн. евро са нужни за ремонт на рафинериите, а 220 млн. евро – за газопровод от Хърватия, разясниха хора, запознати с дискусиите между правителството на Виктор Орбан и министрите на ЕС, цитирани от Bloomberg.
Не е изключено да са необходими и допълнителни средства, с които да се отговори на потенциален скок на цените в резултат на забраната на руския внос.
Унгария, която няма излаз на море, настоява още ограниченията да се съсредоточат върху морския петрол – а тръбопроводите да бъдат освободени от такива – за да може Будапеща да подкрепи ембаргото, посочват източниците. Засега няма индикация от ЕС, че може да направи това разграничение в пакета от санкции.
А той трябва да бъде одобрен от всичките 27 държави членки, за да стане факт. Унгария обаче не подкрепя ембаргото заради пълната си зависимост от руския петролен внос.
В името на еманципацията си от руския петрол, ЕС се очаква да предложи някои инвестиции тази седмица, с които да помогне на най-зависимите държави. Също така Брюксел е склонен да изключи Унгария и Словакия от ембаргото до края на 2024 г., а Чешката република до юни същата година.
Все още не е ясно дали и България, която също настоява за отсрочка, ще влезе в групата на изключенията. Припомняме, че българското правителство – в лицето и на премиера Кирил Петков, и на вицепремиера Асен Василев – е уверено, че желанието на страната ни ще бъде удовлетворено. По-рано бе дадено да се разбере, че ако това не се случи, София също ще упражни правото си на вето.