Пандемията удря по-силно германските заплати, отколкото финансовата криза
Печалбите спадат с 1%, което е първото свиване от 2013 г. насам.

© ECONOMIC.BG / БТА
Номиналните доходи на германците намаляват, което се случва за първи път от десетилетие, съобщи статистическата служба в сряда, публикувайки данни, които показват, че пандемията от коронавируса има по-силно негативно въздействие върху печалбите от финансовата криза 2007/08.
Предварителните данни показват, че номиналните печалби са намалели с 0.6% през 2020 г., което е първото свиване от началото на поредицата от данни през 2007 г. В реално изражение, коригирано с инфлацията, печалбите спадат с 1%, което е първото свиване от 2013 г. насам, пише Reuters.
Месеците на блокиране, насочени към ограничаване на разпространението на вируса, оказаха опустошително въздействие върху световната икономика и най-голямата европейска икономика, с голямата си зависимост от износа.
Цифрите не отразяват въздействието на правителствената схема за съкращаване на работното време за кратко време, при която държавата частично компенсира пропуснатите доходи на работниците, поставени на съкратени часове от техните работодатели.