Парламентът набързо отмени новите правила за такса „смет“
Депутатите гласуваха едновременно на първо и второ четене да отложат с една година принципа „който цапа, плаща“

© ECONOMIC.BG / БТА
Народното събрание отмени влизането в сила на новите разпоредби за определяне на такса „смет“. Така вместо от 1 януари 2025 г. да започне да се въвежда моделът „който цапа, плаща“ при определянето на битовата такса, всичко остава по старо му.
Към момента таксата се определя на база оценката на имота, което е доста икономически и морално остарял метод, натоварващ основно бизнеса за сметка на домакинствата. И този принцип ще се запаси поне още година, решиха предизборно депутатите в 50-ото Народно събрание. Те толкова бързаха да спрат реформите, че гласуваха „за“ отлагането на новите разпоредби едновременно на първо и второ четене.
Дебати
Със 158 гласа „за“, 2 „против“ и четирима „въздържали се“ промените бяха приети на първо четене. По време на дебатите между първо и второ четене беше направено предложение да се забави окончателното гласуване на промените, за да може Комисията по бюджет и финанси по-обстойно да разгледа законопроекта. Но това предложение не беше прието и със 122 гласа „за“, 40 „против“ и 6 „въздържал се“ окончателно бяха замразени новите правила за определяне на такса „смет“.
По време на дебатите всички основни партии се обвиняваха взаимно за поредното – седмо – отлагане на въвеждането на новите критерии, но реално всички популистки ги отхвърлиха.
Бяха засегнати и теми като това защо масово международни производители изтеглят производствата си от страната. Последният пример за това е японската „СЕ Борднетце“, която обяви, че затваря завода си за кабели в Мездра.
В края на изминалата седмица законопроектът за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси, внесен от депутатите от ГЕРБ-СДС Николай Нанков, Теменужка Петкова и Александър Ненков и касаещ именно отлагане на въвеждането на промените – премина и през бюджетна комисия. На заседанието тогава представителите на работодателски организации изразиха резерви и се обявиха против предложения законопроект.
По-рано в позиция до медиите от Асоциацията на организацията на българските работодатели се обявиха твърдо против готвеното отлагане на промените с мотива, че предложеното отлагане се основава на „недопустим и нерелевантен претекст“.
Междувременно експерти предупредиха, че страната ни подлежи на санкции от Европейската комисия заради невъвеждането на принципа „замърсителят плаща“.
Въпреки това депутатите решиха да дадат още време и да не приемат новите правила поне още година.