Пазарите не очакват резки движения от ОПЕК
Брентът отново се смъкна под 80 долара за барел

Котировките на петрола записаха първи спад от три дни, отразявайки пазарните очаквания Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да не предприеме резки промени в добиваните количества на срещата си в четвъртък във Виена.
Източници на Bloomberg посочват, че е постигната предварителна договорка три страни – Ирак, Иран и Либия да не съкращават добивите си, независимо дали подобно решение ще вземат останалите. Петролният министър на Саудитска Арабия Али Ал-Наими заяви в навечерието на срещата, че не очаква тежки разговори и решения в отговор на понижаващите се цени на „черното злато“. Той изрази спокойствие, подчертавайки, че това далеч не е първата ситуация, когато търсенето изпреварва предлагането на суровината.
Трите страни вероятно ще бъдат отделени от бъдещите мерки на организацията, тъй като се счита, че те и в момента добиват значително по-малко от възможностите си. Продукцията им е около 7 млн. барела дневно общо, при максимални стойности достигнати през 70-те години от 10 млн. барела. Въпреки това , делът им е значителен и те в момента добиват дневно над една четвърт от общото количеството за ОПЕК.
Ирак, вторият най-голям производител в рамките на организацията, планира да удвои добивът до 6 млн. барела дневно до 2017 г. Иран и Либия също постепенно възстановяват сектора си, след като през последните години бяха сред основните притеснения за пазарите.
Настроенията на търговците бяха подкрепени и от руския енергиен министър Александър Новак, кой определи като малки шансовете ОПЕК да намали производството. В допълнение на това, той заяви, че Русия също не е взела подобно решение.
Бившият петролен министър на Катар Абдула Ал Атия оцени наскоро свръхпроизводството на петрол на 2 млн. барела дневно в глобален мащаб. Според него е отминало времето, когато ОПЕК е взимала единодушни и равносилни за всички страни решения.
Около 16 ч. местно време в Ню Йорк Брентът и Тексаският лек суров петрол с доставка през януари поевтиняха с по около 1% и отново потънаха под границата от 80 долара за барел – съответно 79,55 и 75,72 долара.