Печалбата на „Балкански поток“ скочи тройно през 2022 г.
Разширението на „Турски поток“ през България позволи на Владимир Путин да заобиколи Украйна

Снимка: Бойко Борисов/Facebook
Продължението на газопровода „Турски поток“ през България, или така нареченият от Бойко Борисов „Балкански поток“, отчита тройно по-висока печалба през 2022 г. спрямо 2021-ва. Това става ясно от отговор на служебния енергиен министър Росен Христов на въпрос от депутата от „Демократична България“ Мартин Димитров.
През миналата година „Булгартрансгаз“ е реализирала оперативна печалба в размер на 261.93 млн. лв., а за предходната година тя е била едва 83.7 млн. лв.
Общо реализираните приходи от проекта през 2022 г. са 375.88 млн. лв. при общо условно разпределени оперативни и финансови разходи за периода от 113.95 млн. лв.
В отговора се посочва, че в тази сума, освен разходите за материали, външни услуги, разходи за персонал, социално осигуряване, финансови и други разходи на обща стойност 92.15 млн. лв., е включена и натрупаната амортизация на проекта за 2022 г. на стойност 84.80 млн. лв.
Съобщава се още, че реализираните приходи са в резултат на сключените обвързващи договори за резервиране на капацитет за период от 20 години, които са с две фирми – основно с руския газов монополист „Газпром“ и с швейцарската „МЕТ Енерджи“.
Приходи са дошли и от предлаган свободен капацитет, който обаче е изключително малък (бел.ред. – 10% свободен капацитет на входа и 20% на изхода). По договор, сключен при последното правителство на ГЕРБ и Бойко Борисов, руската компания "Газпром", която се използва от Кремъл като оръжие във войната срещу Украйна, е резервирала основната част от капацитета.
От отговора обаче не става ясно как в тези данни е включено авансовото плащане от 683 млн. лв. за транзитни такси, което „Газпром“ направи към „Булгартрансгаз“ през 2021 г. Изплатената сума от руската компания е от дължимите такси до 1 юли 2023 г.
Припомняме, че за разлика от ключовия интерконектор с Гърция, разширението на "Турски поток" през България, което позволи на Владимир Путин да заобиколи Украйна, беше изграден за рекордно кратък срок – година и три месеца.
Мащабният енергиен проект е с дължина 474 км, а по трасето тече руски газ, който достига през България до Сърбия и Унгария. От април миналата година страната ни не получава газ от него. Цената, която България плати за изграждането му, е около 3 млрд. лв. Енергийният министър в кабинета "Петков" Александър Николов обяви по време на своето управление, че тази инвестиция ще се изплати за "минимум 80 години".