Печалбата на Samsung гони 4-годишен връх въпреки срива при смартфоните
Продължаващото търсене на памет компенсира по-ниските продажби и удара от инфлацията върху мобилния пазара

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Samsung Electronics Co Ltd вероятно ще реализира най-добрата си печалба за тримесечието април-юни от 2018 г. насам с 15% ръст на годишна база, предава Reuters. Причината се крие в несекващото търсене на нейните сървърни чипове с памет. Именно това компенсира по-ниските продажби и удара от инфлацията върху пазара на смартфони.
Оперативната печалба на най-големия в света производител на смартфони и памет чипове вероятно е скочила до 14.46 трлн. вона (11.2 млрд. долара) през тримесечието, според Refinitiv SmartEstimate от 24 анализатори. Година по-рано тя бе 12.57 трлн. вона.
Печалбата от чипове се очаква да е с 49% нагоре и да достигне 10.3 трлн. вона, показват усреднените оценки на седем от анализаторите. Бизнесът с чипове представлява около половината от печалбата на южнокорейския технологичен гигант.
Относно цялостната перспектива за глобалното търсене на чипове с памет, Парк Сунг-Сун, анализатор в CAPE Investment & Securities, коментира, че американски фирми за центрове за данни като Amazon, Microsoft, Google и Meta се очаква да продължат да купуват,
за да отговорят на нарастващото търсене на облачни услуги“.
Запасите от чипове в тези компании не са високи в сравнение с нивата от 2018 г., добави Парк.
Обосновавайки силното търсене на сървъри, тайванският доставчик на електроника и производител на iPhone – Foxconn, в понеделник повиши прогнозата си за цялата година и заяви, че е оптимистично настроен за третото тримесечие.
Все пак производителите на чипове в световен мащаб са изправени пред охлаждане на търсенето след две страхотни години. По време на пандемията хората купуваха телефони и лаптопи, за да работят от разстояние, което доведе до недостиг на чипове и принуди компаниите, включително производителите на автомобили, да увеличат значително разходите си, тласкайки цените още по-нагоре.
Освен това неотдавнашните блокирания в Китай заради COVID-19 задушиха потребителското търсене и повишиха инфлацията във втората по големина икономика в света. Това доведе до рязък спад в продажбите на смартфони.
Притесненията за спад на основните пазари поради високата инфлация и войната в Украйна също подтикват потребителите и корпорациите да затегнат бюджетите.
Конкурентният на Samsung производител на чипове за памет – Micron Technology, миналата седмица прогнозира много по-лоши от очакваните тримесечни приходи. Каза също, че пазарът е „отслабнал значително за много кратък период от време“, въпреки че демонстрира увереност в дългосрочното търсене.
Доставчикът на данни TrendForce отбеляза, че цените на специфични DRAM чипове, използвани в технологични устройства и сървъри, са паднали с около 12% миналия месец спрямо година по-рано. Това е сигнал за по-малки маржове за производителите през следващите тримесечия.
Иначе се очаква печалбата на мобилния бизнес на Samsung да се свие с около 17% на годишна база до 2.7 трлн. вона, казаха анализатори. Те прогнозират, че доставките на смартфони на компанията са се свили с между 61 и 68 милиона единици през второто тримесечие (от 74 милиона през първото).
Очаква се също, че тази година цялата индустрия ще достави 18% по-малко устройства в Китай, най-големият пазар на смартфони в света, според Gartner.
Акциите на Samsung, която ще обяви предварителните си финансови резултати в четвъртък, са паднали с около 27% тази година. За сравнение индексът на Philadelphia Semiconductor е с 38% надолу.