Пет причини за най-лошото тримесечие за биткойн
Общо криптопазарът изтри от капитализацията си 1.2 трлн. долара

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Биткойн току-що регистрира най-лошото си тримесечие от 2011 г. насам и най-лошия си месец в историята. Най-популярната криптовалута в света загуби около 58% от стойността си през второто тримесечие на 2022 г., а около 1.2 трилиона долара бяха изтрити от целия пазар на криптовалути.
На фона на този хаос криптофирмите обявиха съкращения и индустрията се движи към консолидация чрез придобивания.
Ето петте причини, според CNBC, които потопиха криптовалутната индустрия през последното тримесечие.
Макроикономически натиск
През тримесечието Федералният резерв на САЩ извърши две агресивни повишения на лихвените проценти, за да се пребори с необузданата инфлация. Това породи опасения от рецесия в САЩ и други страни.
Фед удари и акциите, по-специално технологичните, които преди това регистрираха висок растеж. Технологичният Nasdaq Composite се понижи с 22.4% през второто тримесечие, което е най-лошият период от 2008 г. насам.
Биткойнът е тясно свързан с движението на цените на фондовите индекси в САЩ. Разпродажбата на акции натежава върху криптопазара, тъй като инвеститорите предпочитат да се отърват от рисковите активи.
Сривът на TerraUSD
Първият голям епизод през последното тримесечие беше колапсът на алгоритмичния стейбълкойн terraUSD и сестринския токен luna, което предизвика шокови вълни в индустрията.
Стабилната монета е вид криптовалута, обикновено обвързана с актив от реалния свят. TerraUSD, или UST, трябваше да бъде обвързан едно към едно с щатския долар. Някои стабилни монети са обезпечени с реални активи, като фиатна валута или държавни облигации. Но UST се управляваше от алгоритъм и сложна система за изгаряне и сечене на монети.
Тази система се провали. TerraUSD загуби фиксирания си доларов курс и доведе до смъртта на свързания токен luna, който стана безполезен.
Епизодът отекна в индустрията и имаше странични ефекти, най-вече върху хедж фонда за криптовалутi Three Arrows Capital, който имаше експозиция към terraUSD.
Кредиторът Celsius спря тегленията
Криптокредиторът Celsius постави на пауза тегления за клиенти през юни. Компанията предложи на потребителите доходност от над 18%, ако депозират криптовалута с Celsius. След това даде на заем тези пари на играчи на криптопазара, които бяха готови да платят висока лихва, за да заемат парите.
Но спадът на цените постави този модел на изпитание. Celsius цитира „екстремни пазарни условия“ като причина за спиране на тегленията.
В четвъртък компанията каза в публикация в блога си, че предприема „важни стъпки за запазване и защита на активи и проучване на наличните за нас опции“.
Тези опции включват „преследване на стратегически транзакции, както и преструктуриране на нашите задължения, наред с други пътища“.
Проблемите с Celsius разкриха слабостта на много от моделите за кредитиране, използвани в индустрията на криптовалутите, които предлагаха на потребителите високи доходи.
Ликвидация на Three Arrows Capital
Three Arrows Capital е един от най-известните хедж фондове, фокусирани върху инвестиции в криптовалута.
Фирмата, преди това позната като 3AC, от десетилетие е известна със своите бичи залози с висок ливъридж на криптопазара.
3AC имаше експозиция към сринатите алгоритмични стабилни монети terraUSD и сестринския токен luna.
Financial Times съобщи миналия месец, че базираните в САЩ криптовалути BlockFi и Genesis са ликвидирали някои от позициите на 3AC, цитирайки хора, запознати с въпроса. 3AC взе заем от BlockFi, но не успя да изпълни искането за маржин.
Изискването за маржин е ситуация, при която инвеститорът трябва да ангажира повече средства, за да избегне загуби при сделка, направена с пари назаем.
След това 3AC просрочи заем на стойност над $660 милиона от Voyager Digital. В резултат на това Three Arrows Capital изпадна в ликвидация.
Ситуацията с 3AC разкри характера на търговията в индустрията с висок ливъридж в последно време.
CoinFlex и сблъсъка с „Биткойн Исус“
Борсата за криптовалута CoinFlex спря тегленията от клиенти миналия месец, позовавайки се на „екстремни пазарни условия“ и клиентска сметка, която е с отрицателен капитал.
CoinFlex твърди, че клиентът, за когото се твърди, че е високопоставеният криптоинвеститор Роджър Вер, дължи на компанията 47 млн. долара. Вер, който има прякора „Биткойн Исус“ заради евангелските си възгледи за индустрията в ранните ѝ дни, отрича да дължи пари на CoinFlex.
Борсата каза, че обикновено сметките, които са с отрицателен капитал, се ликвидират. Но CoinFlex и Вер имаха споразумение, което не позволяваше това да се случи.
CoinFlex издаде нов токен, наречен Recovery Value USD, или rvUSD, за да набере 47 млн. долара и да възобнови тегленията. Сега предлага 20% лихвен процент за инвеститори, желаещи да купят и държат цифровата монета.
Главният изпълнителен директор Марк Ламб каза пред CNBC тази седмица, че компанията преговаря с редица дългови фондове да закупят на токена. CoinFlex също се стреми да си възстанови средствата от Вер.