Петков и Рашков обвиниха прокуратурата в саботаж на разследването срещу Борисов
Премиерът твърди, че Европейската прокуратура работи по случая

© ECONOMIC.BG / БТА
Изправени сме за пореден път пред абсолютен саботаж на прокуратурата, ръководена от г-н Гешев. Така премиерът Кирил Петков коментира решението на Софийската градска прокуратура по случая с Бойко Борисов, че евентуално повдигане на обвинение в този момент би било в нарушение на закона.
Припомняме, че лидерът на ГЕРБ, пиарът на партият Севдалина Арнаудова и бившият финансов министър Владислав Горанов бяха освободени от ареста в петък около 20 ч. Малко след това на брифинг заместник градските прокурори Десислава Петрова и Иво Илиев заявиха, че по образуваното досъдебно производство за изнудване на бизнесмена Васил Божков, няма достатъчно доказателства за повдигане на обвинения.
Прикриват се и се игнорират сведения, получени от изнудваното лице. Само и само, за да не се извърши разследване по закона. Сведение, които са общоизвестнии вече са достояние на Европрокуратурата. Отричат се законови правомощия на разследващите органи и се спъва дейността на всеки, който се опитва да работи срещу корупцията в страната ни. В България независима прокуратура няма", подчерта министър-председателят на брифинг, организиран късно вечерта.
„Прокуратурата прави изводи от изхода на производство, на което току-що е поставено началото. Провеждана е проверка, която има за цел да се съберат - евентуално, достатъчно данни, за да се реши да се образува ли или не досъдебно производство ", коментира вътрешният министър Бойко Рашков.
Според него прокуратурата се е постарала да заяви, че МВР не е компетентно. Рашков заяви, че са събрани факти, че Божков е бил изнудван от Горанов, Борисов и Арнаудова, но прокуратурата не е обърнала внимание. По думите му цялата документация, искането за задържане на тримата и проекти за повдигане на обвинения, са изпратени по обяд в СГП.
Защо го правят това? Нека да си отговорим всички ние като общество: дали прокуратурата иска да се разкрият престъпленията в нашата страна, включително и тези, които са извършени от високопоставени в близкото минало длъжностни лица или не. Или ги пази вече откакто е назначен и Иван Гешев за главен прокурор", коментира вътрешният министър.
Той заяви, че прокуратурата не си е свършила работата още преди две години, когато в доклад на АДФИ е посочено, че по отношение на Хазартната комисия има вреди, причинени на фиска в размер на 550 млн. лв. Владислав Горанов като финансов министър не е осъществил контрол над Комисията.
„Тъй като министърът е принципал на тази Комисия, се пита прокуратурата какво е направила в този случай? Потърсила ли е отговорност от Горанов в качеството му на министър? Преди да се снабдим ние с този доклад, се оказа, че АДФИ още миналата година е изпратила този доклад на прокуратурата. Тези доклади на Агенцията представляват писмени доказателствени средства и служат директно в наказателния процес".
СПоред премиера СГП се е „изложила".
Прокуратурата има още един сериозен проблем - че по този казус работи и Европейската прокуратура. И ако обикновено се скриват факти, сега има паралелна европейска структура, на която ние вярваме много повече", заяви Петков.