Петролът надхвърли 91 долара за барел
Цената на нефта е близо до 7-годишен рекорд и не спира да расте

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Петролът поскъпна с повече от 1% по време на азиатската сесия днес, достигайки близо 7-годишни рекордни. Инвеститорите се опасяват, че доставките и политическото напрежение в Източна Европа и Близкия изток водят цените към най-голямото си месечно увеличение от почти година, пише Reuters.
Петролът сорт Брент поскъпна с 1.2% до 91.10 долара за барел. Американският лек суров петрол (WTI) добави 1.2% до 87.89 долара за барел.
Двата петролни бенчмарка записаха най-високите си нива от октомври 2014 г. в петък, съответно 91.70 и 88.84 долара, както и шестият пореден ден с печалба. За целия месец поскъпването е напът да достигне 17% – най-много от февруари 2021 г.
Основното безпокойство – за недостига при глобалните доставки, съчетано с продължаващите геополитически рискове, накараха пазара да започне седмицата силно“, каза Тошитака Тазава, анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.
„С очакването, че ОПЕК+ ще запази съществуващата политика за постепенно увеличаване на производството, цените на петрола вероятно ще останат с възходящо настроение тази седмица“, каза той, прогнозирайки, че Брент ще остане над 90 долара, а WTI ще се насочи към 90 долара.
Основните производители в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците, водени от Русия, повишават целта си за производство всеки месец от август с 400 000 барела на ден. Но те не успяват да изпълнят производствените си цели, тъй като някои членове имат проблеми с ограниченията в капацитета.
На срещата си на 2 февруари ОПЕК+ вероятно ще се придържа към планираното увеличение на целта си за добив на петрол за март, казаха за Reuters няколко източника от ОПЕК+.
Цените на петрола показват признаци на прегряване, тъй като търговците очакват сериозен недостиг на суровина тази година, a запасите вече са ниски и има малък свободен капацитет в световен мащаб за увеличаване на производството в краткосрочен план.
Според ANZ Research, с дефицит на пазара и ниски запаси, „ограниченията в предлагането вероятно ще доведат до значителна премия за риск“ с нарастването на пътуванията.
Трафикът в Европа се възстановява, тъй като броят на случаите на Омикрон намалява. В САЩ търсенето на бензин е само с 4% под нивата от 2019 г., което е по-добър резултат от очакваното“, се казва в бележка.
Напрежението между Русия и Запада също е в основата на движението на цените на суровия петрол. Русия, вторият по големина производител на петрол в света, и Западът се карат заради Украйна, разпалвайки опасенията, че доставките на енергия за Европа могат да бъдат нарушени.
Ръководителят на НАТО каза в неделя, че Европа трябва да диверсифицира енергийните си доставки, тъй като Великобритания предупреди, че е „много вероятно“ Русия да нахлуе в Украйна.
Пазарът също е нащрек за ситуацията в Близкия изток, след като Обединените арабски емирства заявиха, че са прихванали балистична ракета, изстреляна от йеменските хути, докато израелският президент Исак Херцог беше на първо посещение там.