Петролът поскъпна с над 2% заради атаките в Червено море
Инвеститорите се надяват и на по-голямо търсене в Китай покрай Лунната нова година

© ECONOMIC.BG / Freepik
atlascompany/Freepik
Цените на петрола се повишиха с повече от 2% през първата сесия за новата година. Те са стимулирани от потенциалното прекъсване на доставките в Близкия изток след поредната атака срещу контейнерен кораб в Червено море и от надеждите за по-високо търсене в Китай, пише Reuters.
Суровият петрол сорт Брент се повиши с 2.2% до 78.76 долара за барел. Американският лек суров петрол (WTI) също поскъпна с 2.2% до 73.22 долара за барел.
Проучване на Reuters сред икономисти и анализатори прогнозира, че суровият петрол Брент ще достигне средно 82.56 долара за барел тази година, което е малко повече от средното за 2023 г., когато беше 82.17 долара. Очаква се слабият глобален растеж да ограничи търсенето, но пък геополитическото напрежение може да подкрепи цените.
Американски хеликоптери в неделя отблъснаха нападение на подкрепяните от Иран сили на хусите срещу контейнеровоз на Maersk в Червено море, като потопиха три кораба на хусите и убиха 10 от екстремистите, подхранвайки рисковете войната между Израел и „Хамас“ да се превърне в по-широк конфликт.
Цената на петрола може да бъде повлияна от ескалацията в Червено море през уикенда и пиковия сезон на търсене по време на пролетния фестивал в Китай“, каза базираният в Шанхай анализатор на CMC Markets Леон Ли, имайки предвид Лунната нова година в началото февруари.
По-широк конфликт може да затвори важни водни пътища за транспортиране на петрол.
Най-малко четири танкера, превозващи дизелово гориво и реактивно гориво от Близкия изток и Индия към Европа, плават около Африка, за да избегнат Червено море, показват данни от проследяване на кораби.
В Китай очакванията на инвеститорите за нови мерки за икономически стимули се повишиха, след като производствената активност се сви за трети месец през декември, показаха правителствени данни в неделя.
Всеки подобен стимул за икономически растеж може да повиши търсенето на петрол и да подкрепи цените на суровината.