Петролът потъва, движен от COVID страха
Силният долар потопи допълнително фючърсите на двата основни сорта

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Цените на петрола паднаха с 2% днес, което удължи сериозните загуби от миналата седмица. Те бяха породени от поскъпващия щатски долар и опасенията, че новите ограничения на пандемията в Азия, особено в Китай, могат да попречат на глобалното възстановяване на търсенето на горива.
Фючърсите на суровия петрол Брент се понижиха с 2% до 69.29 долара за барел, след като спаднаха с 6% миналата седмица – най-голямата им седмична загуба за последните четири месеца.
Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) паднаха с 1.9% до 66.96 долара за барел, след като миналата седмица спаднаха с близо 7% в най-големия си седмичен спад от девет месеца.
Опасенията относно потенциалната ерозия на търсенето на петрол в световен мащаб се появиха отново с ускоряването на процента на заразяване с варианта Delta“, каза анализаторът от RBC Гордън Рамзи.
Анализаторите на ANZ посочиха новите ограничения в Китай, вторият по големина потребител на петрол в света, като основен фактор, който замъглява перспективите за растеж на търсенето.
Ограниченията включват отмяна на полети, предупреждения от 46 града срещу пътувания и ограничения на обществения транспорт и таксиметровите услуги в 144 от най-засегнатите райони.
В понеделник Китай съобщи за 125 нови случая с COVID-19, в сравнение с 96 ден по-рано.
Въпреки че броят на случаите в Китай е нисък, той идва точно в пика на пътуванията в рамките на летния сезон“, се казва в бележка на стоковите анализатори на ANZ. „Това засенчи признаците на силно търсене другаде.“
В Малайзия и Тайланд инфекциите продължават да достигат дневни рекорди от над 20 000.
Петролът също се понижи, след като щатският долар се повиши до четиримесечен връх спрямо еврото, след като в петък докладът за работните места в САЩ стимулира залози, че Федералният резерв може да премине по-бързо към затягане на паричната политика на САЩ. По-силният долар прави петрола по-скъп за притежателите на други валути.