Петролът поскъпна след действията на Путин в Украйна
Очаква се, че сорт Brent може да скочи до 110 долара за барел

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на петрола скочиха, след като кризата между Русия и Украйна ескалира. Вчера руският президент Владимир Путин прати военни сили в сепаратистиките провинции Донецк и Луганск под претекст, че ще поддържат мира. По-рано той официално призна независимостта на двете области, с което наруши международното право.
Всичко това логично прати цените на петрола нагоре. В сутрешната търговия в Азия във вторник американският суров петрол (WTI) се повиши с над 3% до 94 долара за барел (към момента цената е малко под това ниво), докато сорт Brent скочи с близо 2% до над 97 долара за барел.
Нарастващото геополитическо напрежение предизвика сътресения на пазарите, повишавайки цените на петрола. Руските действия се случиха, след като в петък президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че има информация за предстояща инвазия на Путин до дни.
През последните месеци Русия струпа около 150 000 войници по границата си с Украйна, а според актуални данни и сателитни снимки военните сили дори са се увеличили. Напрежението събуди страха, че Москва се готви да нахлуе в бившата съветска страна и да извърши сходна атака като незаконното анексиране на Крим през 2014 г.
Русия бе най-големият доставчик на природен газ и петрол за Европейския съюз през миналата година. Затова сега пазарите логично реагират още по-рязко.
Цените на суровия петрол наскоро преминаха 90 долара за барел, което представлява увеличение от повече от 20% само тази година и ръст от над 80% от началото на 2021 г. Тези печалби обаче се дължат и на други фактори, като например ограниченото предлагане.
Петролът може да скочи до 110 долара за барел, ако кризата се влоши, смята Анди Липоу, президент на Lipow Oil Associates.
Ако действително спрат доставките на руски петрол за Европа, което е 3 милиона барела на ден, бихме могли да видим цените на петрола да се повишат с още 10 до 15 долара за барел, поставяйки Brent на около 110 долара за барел“, каза той пред CNBC във вторник.
Очакванията са, че при нахлуване цените ще се повишат, а след това ще има има изчакване, за да се види откъде ще дойдат доставките.
Същевременно се очаква подновяването на ядреното споразумение с Иран от 2015 г. То е близо до подписване и дава надежда за връщане на пазара на повече от 1 милион барела на ден ирански суров петрол.
Липоу посочи, че пазарите ще гледат към Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Кувейт, за да използват някакъв свободен капацитет. Според него става дума за около 3.5 милиона до 4 милиона барела на ден.
Катрина Ел, старши икономист за ЕМЕА в Moody's Analytics, коментира, че според техни изчисления досега геополитическото напрежение е добавило около 10 до 15 за барел към цените на петрола.
Така че, ако продължим да виждаме ескалиращото напрежение, предизвикващо различни прекъсвания на доставките на руските петрол и газ, това ще продължи да увеличава натиска върху цените на петрола и след това наистина ще навреди на най-големите азиатски икономики от производствена гледна точка и от гледна точка на потребление“, каза тя пред CNBC във вторник.
Ел напомни, че повечето от най-големите икономики в Азия са нетни вносители на петрол.