Петте неща, които Европа научи през изминалата седмица
Вижте дали сте пропуснали нещо

В разгара на уикенда Bloomberg прави интересна компилация на най-важното, случило се през изминалата седмица. Ето какво беше най-обсъждано и ще продължава да се обсъжда и през следващите дни.
1. Срив на китайския капиталов пазар
Индексът „Шанхай Композит” падна с 8,5 % в понеделник, като това е най-големият еднодневен трус от 2007 година. До края на седмицата съществено подобрение не беше отчетено. Въпреки безпрецедентната държавна намеса за преодоляване на загубите, индексът отбелязва най-лошия си месец от август 2009 насам.
Какво предстои? Финансовите анализатори не са единодушни. Някои от тях прогнозират, че бенчмарковият индекс ще продължи да пада и през следващите седмици и дори сравняват ситуацията с краха на Уолстрийт от 1929 година. Други, като световноизвестния Jon Carnes, са на противоположно мнение – за биков пазар. Той смята, че през следващите 18 месеца индексът ще се увеличи повече от двойно.
2. Цените на златото и суровините продължават да падат
Златото отчете силен спад през последните седмици – до около 1100 долара за унция. Това е най-ниското ниво от 2010 г. насам. Банковите гиганти като Goldman Sachs и Societe Generale очакват то да спадне с още около 8 % и да се търгува под 1000 долара за унция.
3. Европейските компании показват добри резултати
След недотам леките дни за Европа отчетите на европейските компании изглеждат оптимистични. Дори изоставащите фирми от региона се справят сравнително добре.
Приходите на ПСА Пежо - Ситроен отбелязват повишение,а Nokia изненадва всички, увеличавайки маржа на печалбата от своя бизнес с мрежово оборудване.
Естествено, има и някои разочарования. Най-големият производител на бира в света - Анхойзер-Буш ИнБев - отчита спад на продажбите в Бразилия и САЩ. И все пак 63 % от компаниите, включени в индекса Stoxx Europe 600, са надминали очакванията на анализаторите, което си е сериозен успех предвид нестабилната среда в последните години.
4. Гърция – остава в еврозоната, но друго не е съвсем ясно
Отпускането на мостов заем и преговорите за спасителната програма за Гърция не направиха нещата за Ципрас по-лесни. През изминалите дни той трябваше да се пребори с бунт в собствената си партия. Така той разбра, че оставането в еврозоната ще станепо трудния начин. Какво следва? В понеделник отваря отново фондовият пазар в Атина, за който „ваканцията” започна от 26 юни.
5. Незаконната имиграция
Случаят от Кале ни напомни, че незаконната имиграция се очертава като сериозно предизвикателство за европейските политици. Само за няколко дни тази седмица е имало повече от 3 500 имигранти, които са се опитали да стигнат до Великобритания през Ламанша. След засилените мерки от страна на властите, ситуацията е по-спокойна, но все още трайно решение на проблема няма.