По трънливия път на счетоводителя
Данаил Коев не върви по посока на най-малкото съпротивление, а в трудности калява характера и професионализма си

Данаил Коев (в средата) с екипа
Снимка: VEDA
Късметът идва при този, който полага целенасочени усилия. В това от личен опит се е убедил Данаил Коев, основателят на счетоводната кантора VEDA. Той минава през много трудности, докато стане на „ти“ със счетоводството, низ от големи перипетии го делят от момента, когато бизнесът му стъпва на крака. Днес VEDA има офис не само в София, но вече и в Лондон. Ето как става това...
Данаил Коев учил в икономическа гимназия в Русе. Счетоводството било най-трудния за него предмет, докато не се появява учителка, която да му помогне да схване същността на този учебен предмет. После става студент в УНСС и за да се издържа, работи. В един момент преценява, че е време да спре да натоварва само ръцете и краката, а повече - главата си. Сменя попрището и стига до добра позиция с отлично заплащане, но в желанието да овладее по-добре счетоводството, се премества в друга фирма с четири пъти по-ниско възнаграждение. В рамките на две години работи в няколко счетоводни кантори и гледа на всичко това като на инвестиция в нови знания и умения. „Погледнато финансово, е грешка, но стратегически – изборът си струва. Докато са още млади и нямат семейство или кредит, хората може да си позволят да поемат подобни рискове“, твърди той. Неговата следваща решителна крачка е да създаде собствена счетоводна компания. Днес си дава сметка, че с почти нищожни знания тръгва да гради бизнес, но това не го е спряло. Израснал в семейство на предприемчиви хора, Данаил се убедил, че предприемачите виждат в проблемите възможност, а не оправдание.
Докато се научи да прави бизнес, минава много време. В началото няма ментор и затова върви по най-трънливия път, работи почти на загуба, но пък има подкрепата на своята приятелка Велислава, която вече е негова съпруга. В този период тя дори не го подтиква да си намери друга работа. Младият предприемач прави всичко педантично, за да не пострада някоя фирма в резултат на неговата неопитност. Първите клиенти привлича трудно, тъй като не разполага с мрежа от контакти и познати, за да бъде препоръчан. Преди 10 години Facebook е по-скоро платформа за споделяне на снимки и просто няма къде да срещне човек с реален бизнес. Затова започва да дава безплатни консултации по различни казуси във форума odit.info с надеждата някой да го забележи. После се ориентира и към predpriemach.com, където гравитират собственици на онлайн магазини, които имат въпроси, свързани с ДДС и други текущи проблеми. Така под името VEDA (от първите две срички на Велислава и Данаил) създава дигитална идентичност на знаещия счетоводител. Живее в студентско общежитие, няма офис, което се посреща с недоверие от потенциалните клиенти, тъй като дистанционната работа все още не е приета. „Беше време на голяма борба и се наложи да издържа пет години, докато покажа, че този бизнес може да просъществува. Гаранция за успех няма и още в началото всеки, който иска да е предприемач, трябва да забрави тази дума. Като тръгваш от нулата, дори нямаш представа колко голямо може да стане начинанието ти“, обяснява Данаил.
VEDA e на 12 години и първите шест от тях са време за учене от грешки. На седмата Велислава напуска „Делойт“ и двамата започват да прилагат наученото. Те филтрират компаниите, с които работят, и изграждат конкретен фокус – технологичните стартъпи. Над 90% от тях фалират още в първите две години, но малко по-късно основателите им търсят VEDA отново, тъй като започват нов проект. Затова и „инвестицията“ на VEDA в подобен бизнес с несигурно бъдеще е оправдана.
VEDA вече има свой офис с регистрирана компания в Лондон, след като от няколко години работят с фирми от Великобритания. Преди година Данаил среща Маги Станчева, която е сертифициран счетоводител в Англия, а вече е и негов бизнес партньор. В разговора двамата стигат до идеята, че иде време за подобна стъпка. Тя обаче става възможна заради реинвестициите в дейността. Добрата ценова стратегия на VEDA помага да заделят капитал, с който да са в състояние да разширят своите услуги и да повишат качеството им.
Хората са най-важният капитал за всеки бизнес. Те не са ресурс и не бива да изстискваш силите им на ниска заплата, докато прегорят, а после да ги замениш с други, категоричен е Данаил. VEDA предлага на всеки писта за бързо кариерно развитие. Още от ден първи хвърлят всеки в дълбокото, за да се усъвършенства в оперативната дейност, но и да развие аналитичното си мислене. Този подход помага на мнозина само за 3-4 години да станат по-добри от главни счетоводители с дългогодишна практика зад гърба. Много компании поставят прегради, които възпрепятстват кариерното развитие. Във VEDA има единствено бариери, които човек сам си слага, но в екипната среда скоро и те падат.
Професията на счетоводителя също е подложена на постоянна промяна и ключов фактор в това са технологиите. Позицията на оперативния счетоводител е на изчезване в САЩ и Великобритания, много хора са си загубили работата и това е на път да стане в Централна и Източна Европа. Софтуерът прави всичко вместо оперативния счетоводител и тук важният момент е представителите на тази професия да се адаптират към новата реалност и да развиват широк набор от умения, да изучават законодателството и счетоводните стандарти, за да станат консултанти – нещо, което технологиите и изкуственият интелект все още не са в състояние да постигнат.
Когато тръгвате „на зелено“
Данаил Коев е нереализиран програмист. Работата с технологични стартъпи му дава възможност да е по-близо до технологиите. „Колкото повече инициативни хора има, толкова по-развито ще е обществото. Взаимодействието със стартъп екосистемата е моят начин да допринасям за това“, казва предприемачът. Ето неговите съвети към всички, които създават бизнес от нулата:
- Не отлагайте старта на своя бизнес. По-добре да започнете по-рано и да се провалите, отколкото цял живот да чакате удобния момент, който може и да не дойде.
- Търсете менторство и партньорство.
- По-лесно се стартира в екип с приятели. После може да се стигне до раздяла, но пък всеки ще е натрупал полезен опит.
- Търпението е важно, понякога трябват години на усърдие, за да станеш успешен в онова, с което си се захванал.
- Ако правиш нещо със страст и с идеята да си полезен на другите, а не просто за да изкарваш пари, рано или късно ще успееш.