„Половината ни села умират“: Как дигиталните номади съживяват Европа
Все повече организации в Европа се борят с обезлюдяването на някои региони с помощта на дигиталните номади
Бумът на дистанционната работа през последните години превърна големи европейски градове като Лисабон, Барселона и Берлин в така наречените „центрове на дигитални номади“. Наред с напрежението и споровете, които предизвиква дистанционната работа в корпоративна среда, дигиталните номади влияят изключително благоприятно на изоставените селски региони в Европа. Вдъхват им нов живот.
Нов живот за забравените селски региони
Докато изобилието от цифрови номади и туристи натоварва местната инфраструктура в популярните градове, много селски части на Европа имат обратния проблем. Обезлюдяването застрашава съществуването и жизнеността на малките села и градове, тъй като по-младите поколения мигрират към по-големите градове.
"Испания е една от страните в Европа с най-голяма разлика в демографията между градпвете“, казва основателят на co-living experience Роорал Хуан Барбед пред Euronews Travel.
Половината ни села умират“, казва Роорал Хуан Барбед
След години, прекарани в пътуване и работа между някои от най-големите градове в света, Хуан се сблъсква с „умиращото“ село, когато се завръща в селото на баба си след нейната смърт.
Израснахме с идеята, че успехът е в големите градове. Но сега повечето хора имат възможност да работят от всяка точка на света“, казва той.
Така той създава асоциация, която си партнира с малки села, които все по-трудно оцеляват. Така идеята е асоциацията и селата да предоставят по-улеснен начин на хората за преместване, като същевременно се борят с обезлюдяването, но и помагат на хората да опознаят нови места.
Роорал Хуан Барбед не е единственият, който вижда потенциал в дигиталните номади. В планините и провинцията на Северна Италия група от експерти по териториално възстановяване и социални иновации създаде NATworking. Те също така създават преживявания за съвместен живот, за да съживят райони, изложени на риск от обезлюдяване.
Техните „NATweeks“ комбинират престой сред природата, бавни туристически дейности и обществени проекти, насърчаващи местното развитие.
Подобно на Хуан, желанието на много отдалечени работници да изградят по-балансиран начин на живот и по-силна връзка с природата също вдъхнови екипа.
„Разбрахме, че възможността за дистанционна работа не означава непременно по-добро качество на живот. Затова се интересувахме от създаването на връзка между териториалното активиране и подобряването на условията на раbота“, разказват от екипа.
Подобни коливинг пространства се изграждат вече и в България. Пример за такова пространство е Coliving Semkovo – концепция, за която Economic.bg ви разказа преди време.