Правителството на Германия срещу имотната криза: втори рунд
Години наред ниските лихви и силната икономика подхранваха бурния растеж на германския сектор на недвижими имоти, който обаче приключи през 2022 г.
Германският канцлер Олаф Шолц въобновява усилията на правителството за справяне с жилищната криза в страната. Която и без това е изправена пред рецесия и готвеща се за избори, в които крайната десница може да засили позициите си, предава Reuter.
Правителството насрочи среща между политици, министри и представители на сектора на недвижимите имоти в Хамбург на 6 декември. На нея се очаква да бъдат обсъдени проблеми, свързани с недостига на жилища, който бе изострен от фалита на големи строителни предприемачи, срива на инвестициите, както и финансирането.
Предишната подобна среща се проведе през септември 2023 г. и доведе до редица предложения от страна на правителството, но липсваха конкретни действия.
Тим-Оливер Мюлер, ръководител на Германската федерация на строителния сектор, изрази недоволство, че „голяма част от това, което бе обсъждано по-рано, не доведе до нищо“.
Имаме нужда от конкретни стъпки и реални действия“, заяви той.
Какво иска бранша?
Представители на строителния бранш настояват за намаляване на данъка върху продажбите на имоти, който в страната може да достигне до 6% от цената на жилище. Настояват и за облекчаване на правилата с цел по-лесно строителство
Правителството не отговори на запитванията за коментар от страна на Reuters макар министерството на жилищното строителство да посочи, че работи за подпомагане на сектора с мерки като ускоряване на процедурата за издаване на строителни разрешения.
Години наред ниските лихви и силната икономика подхранваха бурния растеж на германския сектор на недвижими имоти, който обаче приключи през 2022 г., когато високата инфлация принуди Европейската централна банка да повиши лихвите по кредитите.
Последвалата криза доведе до забавяне на сделките, блокирани проекти и фалити на водещи предприемачи. По последни данни ускореното намаляване на разрешителните за строеж продължава. Отчетен е и нов спад в броя на започнатите нови сгради през първата половина на годината.