Правителството търси формула за максималния осигурителен доход
Вдигането на МОД бе заложено в управленската програма на кабинета като част от работата по Бюджет 2024

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Правителството започва подготовка за определянето на механизъм за нивото на максималния осигурителен доход. Идеята е той да не се определя ежегодно чисто административно със Закона за държавния бюджет, а да се базира на формула, която
да почива на обективни критерии, определени от държавата и всички заинтересовани страни“.
Премиерът акад. Николай Денков и някои от неговите министри, включително финансовият Асен Василев, вече са провели среща с работодателски организации, сдружения от IT сектора и синдикатите. Сформира се и работна група с участието на техни представители, която да събира конкретни предложения за такива критерии с цел
да гарантира предвидимост“.
Осигурителният таван в България последно бе повишен с Бюджет 2022, но от 1 април, когато той влезе в сила. Дебати за вдигането му имаше на няколко пъти през последните две години, като по време на един от тях – за вдигането и на минималния, и на максималния праг – финансовият министър определи бизнесите, които не могат да си позволят по-високите им размери, като „некадърни“ и „некомпетентни“.
Традиционно в България на осигурителния таван са заетите основно в IT сектора – над една пета от всички осигуряващи се на 3400 лв.
В управленската програма на кабинета „Денков – Габриел“, публикувана през юли, бе заложено увеличението на МОД като част от работата за Бюджет 2024, чрез изработването на механизъм. Той трябваше да е готов и публикуван с новия бюджет до края на октомври, но по всяка вероятност ще се забави заради почивката на парламента около местните избори.
Иначе за създаването на формула се говореше още при кабинета „Петков“, но до публични предложения така и не се стигна. При приемането на тазгодишния бюджет през юли депутатите от „Продължаваме промяната“ подновиха темата със заявка за изработването му.
Българската софтуерна асоциация (БАСКОМ), както и други бизнес организации като Българската предприемаческа асоциация (BESCO), Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) са против въвеждането на автоматична формула за ежегодно увеличение на показателя и апелират към правителството да се откаже от идеята си.
Те смятат, че темата пак се повдига „при липса на каквато и да било стратегия“ и заплашва да направи българския високотехнологичен сектор неконкурентен,
особено във вариант, който представлява коефициент от средната работна заплата за страната“.
Асоциациите не изключват хипотеза на свиване на работните места в сектора.