Правителството търси вратички да спре транзита на руски газ към Сърбия
Кабинетът потвърди официално за спрените доставки от „Газпром“, а Асен Василев заминава за среща в Брюксел за инструкции

Снимка: БТА
Правителството търси вратички в договорите си с „Газпром“ за опция да спре транзита на руски газ за Сърбия и Унгария по газопровода „Турски поток“, който преминава през територията на България. Това стана ясно от пресконференция на премиера Кирил Петков и енергийния министър Александър Николов.
Ще направим пълен преглед на договорите с „Газпром“ – не само доставка на гориво, но и на транзит. Трябва да покажем, че едностранен шантаж не са отношенията, които България ще търпи“, заяви премиерът.
Припомняме, че газопроводът „Турски поток“ бе открит в началото на 2021 г. след експресен строеж в рамките на около година. Той бе финансиран с 3 млрд. лв. от държавния бюджет, а по изчисления на министър Николов от началото на годината инвестицията би се възвърнала едва след 80 години. При вариант за спиране на подаването на газ през тръбопровода този срок би се удължил още. Газопроводът прекарва руския газ през Турция и България за Сърбия и Унгария.
Източник: Reuters
Енергийният министър днес напомни, че досега България „винаги е била коректен партньор и платец не само към „Газпром“, а и към всички съседни държави“, визирайки Сърбия. За него обаче прегледът е наложителен заради действията на „Газпром“ от вчера.
Инвестицията от 3 млрд. лв. зависи само от един единствен икономически субект и това е „Газпром“, заяви Николов.
Министърът официално потвърди, че „Газпром“ са спрели доставката на руски газ за България в началото на деня. Съобщение за това първо дойде от самата компания. Спряно е и горивото за Полша.
„Правителството има абсолютно готов план. Няма да бъдат намалени подаванията на газ, нито ще бъдат ограничавани. В момента имаме ясен план откъде ще дойдат други доставки на газ“, посочи премиерът.
Николов повтори за пореден път, че заместващи количества на руския газ ще дойдат от Турция и Гърция както под формата на традиционен газ, така и като LNG. Никой от двамата обаче не предостави повече детайли относно това на какви цени ще бъдат тези количества, кога ще пристигнат, както и какъв ще бъде техният обем.
Заради ситуацията с „Газпром“ още утре, в четвъртък, финансовият и енергийният министри заминават за Брюксел за разговор с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за уточняване на „точните стъпки оттук насетне“.