Председателят на Еврогрупата очаква България в еврозоната през 2025 г.
Той даде положителен тон въпреки инфлацията в България
Председателят на Еврогрупата Паскал Донахю очаква България да се присъедини към еврозоната още през 2025 г. Официалната позиция на българското правителство е това да стане на 1 януари, но по-малко от четири месеца преди излизането на редовния доклад за конвергенцията страната все още не отговаря на Маастрихтските критерии за инфлацията, а едновременно с това се бори да избегне нова политическа криза.
Очаквам с нетърпение да приветствам България в еврозоната през следващата година, тъй като те продължават усилията си да изпълнят критериите за влизане“, коментира Донахю пред Bloomberg Television по време на срещата на Еврогрупата в Брюксел.
Инфлацията е основната пречка пред присъединяването на България към еврозоната. През 2022 г. тя надхвърли 20%, напомняйки за кризата от 90-те години на миналия век, а забавянето ѝ до допустимите за еврозоната граници изглежда се случва бавно.
Справка на Economic.bg с данните на европейската статистическа служба Евростат показва, че за 12-те месеца до декември средногодишната инфлация в България (показателят, който се използва в прилагането на Маастрихтските критерии) се забавя до 7.8%. В еврозоната обаче тя е 4.9%, а в трите страни с най-ниска инфлация в Европейския съюз – Белгия (1.8%), Люксембург (2.7%) и Дания (2.7%) – средното ниво е 2.4%. Т.е. в рамките на три месеца цените на дребно трябва да се сринат до такава степен, че средната инфлация за 12-те месеца към края на май да падне до 3.9%.
Другият вариант е ЕЦБ и ЕК да направят компромис за България, като изключат някои от страните с най-ниска инфлация или позволят отклонение от заложените 1.5 пр. пункта.
Не без политика
Над цялата ситуация надвисва и, засега, неголямата възможност страната отново да влезе в политическа криза заради невъзможността на досегашните коалиционни партньори да се разберат за бъдещото управление. , която се вижда от преговорите около ротацията на премиера акад. Николай Денков и неговия заместник Мария Габриел. Една от противоречивите точки по процеса е и смяната на финансовия министър Асен Василев.