Предстои най-важната седмица за централните банки по света
До края на седмицата са предвидени много важни заседания за основните лихви, а най-важното е на Федералния резерв
Множество големи централни банки ще проведат заседания за паричната политика тази седмица, като инвеститорите се подготвят за движения на лихвените проценти и в двете посоки.
Дългоочакваната двудневна среща на Федералния резерв, която започва във вторник, обаче ще заеме централно място.
Очаква се централната банка на САЩ да се присъедини към други по света и да започне свой собствен цикъл на намаляване на лихвените проценти. Единственият оставащ въпрос изглежда е размерът на намалението.
Мнозинството от трейдърите в момента очакват намаление с четвърт пункт, въпреки че 41% очакват движение с половин пункт, според FedWatch Tool.
На други места оп света, централната банка на Бразилия например е планирала следващото си политическо заседание във вторник и сряда. Банката на Англия, норвежката централна банка и резервната банка на Южна Африка са планирали заседания в четвъртък.
Натоварената седмица за централните банки ще завърши със заседанието на Централната банка на Япония, която ще представи последното решението си за лихвените проценти в края на двудневната си среща в петък.
Ние навлизаме във фаза на съкращаване“, каза Джон Билтън, глобален ръководител на стратегията за мултиактивите в J.P. Morgan Asset Management, пред CNBC.
Говорейки преди последното заседание на Европейската централна банка, Билтън каза, че Фед също е готов да намали лихвените проценти с 25 базисни пункта тази седмица, като Банката на Англия „вероятно ще се включи в купона“, тъй като икономиката на Обединеното кралство стагнира за втори пореден месец през юли.
Имаме всички съставки за началото на доста дълъг цикъл на рязане, но такъв, който вероятно не е свързан с рецесия – и това е необичайна настройка“, каза Билтън пред CNBC.
Решение на Фед
Политиците във Фед поставиха основите за намаляване на лихвените проценти през последните седмици. В момента целевата лихва на Фед е между 5.25% и 5.50%.
Някои икономисти твърдят, че Фед трябва да намали лихвения процент с 50 базисни пункта през септември, обвинявайки централната банка, че преди това е отишла „твърде далеч, твърде бързо“ със затягане на паричната политика.
Други описват подобен ход като такъв, който би бил „много опасен“ за пазарите, като вместо това настояват централната банка да намали лихвения процент с 25 базисни пункта.
По-вероятно сме на 25, но бихме се радвали да видим 50“, каза Дейвид Волпе, заместник главен инвестиционен директор в Emerald Asset Management, пред „Squawk Box Europe“ на CNBC в петък.
„И причината да направите 50 следващата седмица би била повече или по-малко механизъм за безопасност. Имате седем седмици между следващата седмица и... срещата през ноември и много неща могат да се случат негативно“, каза Волпе.
„Така че би било по-скоро метод да се опитаме да застанем пред нещата. Федералният резерв е хванат малко по петите им, така че смятаме, че би било добре, ако застанат пред него, направят 50 сега и след това вземат решение по отношение на ноември и декември. Може би правят 25 в този момент“, добави той.
Бразилия и Великобритания
За централната банка на Бразилия, която намали лихвените проценти няколко пъти от юли миналата година, по-силните от очакваното икономически данни за второто тримесечие се смятат за вероятно да доведат до повишаване на лихвените проценти през септември.
Очакваме Централната банка да повиши лихвения процент с 25 базисни пункта следващата седмица (до 10.75%) и да го доведе до 11.50% до края на 2024 г.“, каза Уилсън Ферарези, икономист в TS Lombard.
„По-нататъшни увеличения на лихвите през 2025 г. не могат да бъдат изключени и ще зависят от силата на вътрешната активност през Q4/24“, добави той.
В Обединеното кралство се смята, че намалението на лихвения процент в четвъртък е малко вероятно. Проучване на Reuters, публикувано в петък, установи, че всички 65 анкетирани икономисти очакват Банката на Англия да поддържа лихвите стабилни на 5%.
В началото на август Централната банка направи първото си понижение на лихвените проценти от повече от четири години.
Имаме тримесечни съкращения оттук нататък. Не смятаме, че те ще се преместят следващата седмица, със 7 – 2 гласа“, каза Рубен Сегура Каюела, ръководител на европейската икономика в Банката на Англия.
Той добави, че следващото понижение на лихвите вероятно ще се състои през ноември.
Южна Африка, Норвегия и Япония
Резервната банка на Южна Африка се очаква да намали лихвените проценти в четвъртък, според икономисти, анкетирани от Reuters. Този ход ще отбележи първия път, в който се прави това след отговора на централната банка на пандемията от коронавирус преди четири години.
Norges Bank е готова да проведе следващото си заседание в четвъртък. Норвежката централна банка запази лихвения си процент непроменен на 16-годишен връх от 45% в средата на август и каза тогава, че основният лихвен процент „вероятно ще се запази на това ниво за известно време напред“.
Междувременно централната банка на Япония не се очаква да повиши лихвените проценти в края на седмицата, въпреки че мнозинството от анкетираните от Ройтерс икономисти очакват увеличение до края на годината.