Приключи проектът „Обучение в гарите“ по програма „Еразъм“
Вижте резултатите от проекта

© ECONOMIC.BG / Стоян Йотов
Със заключителна конференция в Париж приключи проектът „Обучение в гарите“ по програма „Еразъм“ на Европейския съюз, от който НКЖИ беше част от самото начало през 2014 г. В него взеха участие и италианските железници, френските железници, железниците на Люксембург, френската неправителствена организация ANSA и италианската неправителствена организация Europe consulting.
Резултатите, които бяха представени на събитието показват, че:
- НКЖИ разполага с добре обучени експерти, които могат да провеждат обучение на гаровия персонал в страната по отношение на социални инициативи и конкретни действия, свързани с работата с хора, изпаднали в тежко социално положение – без дом, бежанци, социално изключени хора и хора с различни зависимости, чиито естествен притегателен център са железопътните гари (най-вече в големите градове).
- Експертите на НКЖИ, участвали в проекта, създадоха социална мрежа, включваща съответните служби на железниците участващи в проекта заедно със Столична община, Български червен кръст и Каритас България, за съвместно провеждане на социални инициативи в железопътните гари (най-вече Централна гара София).
Беше разработен набор от специфичен инструментариум и методология за обучение на гаровия персонал за работа с хора, изпаднали в тежко социално положение – бездомни, бежанци, социално изключени хора и хора с различни зависимости. Този инструментариум включва:
- Модул за електронно обучение на български език, съобразен със спецификата на ситуацията в България и с визуализация на големите гари в страната. Модулът е инсталиран на компютри в Центъра за професионална квалификация на НКЖИ. Модулът работи в интерактивен режим и може да бъде използван за дистанционно обучение на служители на компанията в цялата страна.
- Стойността на модула за електронно обучение, разработен от френската софтуерна компанияDEMOS, е 25 000 евро, които са изцяло за сметка на бюджета на проекта „Обучение в гарите“. НКЖИ получава безплатно за ползване този краен продукт на проекта.
- Наръчник за действие при възникване на ситуация, свързана с участието на бездомни лица и/или мигранти с контакти на социалните институции и службите по сигурността и неправителствените организации.
- Набор от материали по тематиката „бездомничество“, съдържащ информация за профила на бездомните лица, профила на бежанеца/мигранта, хигиенно-санитарни препоръки към служителите на НКЖИ и презентация на БЧК. Материалите дават практически препоръки относно установяването на контакт с бездомни лица и инструкции за подходящо поведение в различни ситуации.
- други.