Притесненията за китайското търсене обезцениха петрола
Засега инвеститорите игнорират заплахата за допълнителна ескалация на конфликта в Близкия изток
Цените на петрола паднаха във вторник, задълбочавайки загубите от предишната сесия. Това се случва на фона на опасенията относно търсенето в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света. Засега пазарът пренебрегна риска от ескалация на конфликт в Близкия изток, предава Reuters.
Фючърсите на суровия петрол Брент паднаха с 0.5% до 79.38 долара за барел, а на американския лек суров петрол (WTI) – с 0.6% до 75.38 долара за барел.
Поредица от разочароващи икономически новини от Китай разтърсиха пазарите. Производствената активност вероятно се е свила за трети месец през юли, показа проучване на Reuters в понеделник.
Също в понеделник Citi намали прогнозата за растежа на Китай до 4.8% от 5%, след като през второто тримесечие той не надхвърли прогнозите на анализаторите, отбелязвайки, че икономическата се е забавила допълнително през юли.
Ние вярваме, че пазарът има по-голяма склонност към спад в краткосрочен план, движен от продължаващото слабо вътрешно търсене в Китай, както и от потенциалното възстановяване на добива от някои членове на ОПЕК+ през четвъртото тримесечие“, каза Емрил Джамил, старши анализатор в LSEG Oil Resarch.
„Тарифното напрежение с Европа и САЩ също ще повлияе на търсенето на китайски суров петрол в бъдеще“, каза Джамил.
Пазарът наблюдава предстоящото заседание на висшия орган за вземане на решения в Китай – Политбюро, което се очаква да се проведе тази седмица, и което може да предизвика допълнителна подкрепа за икономическата политика.
Но очакванията са ограничени, след като Третият пленум, ключовата политическа среща в средата на юли, до голяма степен повтори съществуващите цели на икономическата политика и не успя да повдигне пазарните настроения.
Петролът падна с 2% през предходната търговска сесия, след като Израел сигнализира, че отговорът му на ракетния удар на „Хизбула“ в окупираните от Израел Голански възвишения в събота ще бъде изчислен така, че да избегне въвличането на Близкия изток в тотална война.
Това беше подсилено от дипломатическия натиск на САЩ, съобщен от Reuters в понеделник, за ограничаване на отговора на Израел и възпирането му да удари или ливанската столица Бейрут, или която и да е основна цивилна инфраструктура като форма на отмъщение.
Във Венецуела опозицията заяви, че е спечелила 73% от гласовете, въпреки че националните избирателни органи обявиха действащия президент Николас Мадуро за победител в изборите, давайки му трети управленски мандат.
Победата на Николас Мадуро на последните избори във Венецуела е насрещен вятър за глобалното предлагане, тъй като това може да доведе до по-строги санкции от САЩ“, казаха анализатори от ANZ в бележка, оценявайки, че това може да намали износа на Венецуела със 100 000 – 120 000 барела на ден.
Правителствата във Вашингтон и на други места поставиха под съмнение резултатите и призоваха за пълно преброяване на гласовете, а протестиращи се събраха в малки и големи градове на Венецуела в понеделник.