Приватизация по руски: безжалостна и безпощадна
\"Колкото по-мащабна приватизация, толкова по-добре\", заяви руският министър на финансите

Златното правило на пазара на нефтени и газови активи "купувай, когато петролът е евтин, продавай - когато е скъп". То обаче не работи в Русия. Началото на активната дискусия за приватизацията на руските петролни и газови активи с цена на петрола от $ 30-40 за барел, породи съмненията на експертите в нейната целесъобразност.
"Сибнефт" е била продадена на "Газпром" през 2005 г., когато цените на петрола имаха възходяща тенденция и варираха от около $ 50 за барел. Почти в пика на цените на петрола - $ 115 за барел, "Роснефт" придобита частната TNK-BP. Връщането на "Башнефт" и активите на "ЮКОС" към държавната собственост се дължи на пазарните условия - в резултат на съдебни решения.
През 2016 г., когато цените на петрола изведнъж се върнаха на равнището от 2004 г. - $ 30 за барел, неподготвеният за такива събития руски бюджет е в плачевно състояние.
През цялата 2015 г. правителството очакваше, че цените са на път да се увеличат до най-малко $ 70-80 за барел, и "пазарния прозорец" за продажби отдавна е подготвен за това.
Ръководителят на Федералната агенция за имоти Олга Дергунова заяви, че решението за приватизацията на конкретни активи ще се взема в зависимост от държавния бюджет. Малко повече от месец и въпросът за приватизацията беше представен на среща на с президента Владимир Путин.
Путин изрази отношение към предложената приватизацията и експертите дадоха нова храна за размисъл. Президентът заяви: "Новите собственици на приватизирани активи трябва да бъдат в руската юрисдикция." Путин подчерта, че сивите схеми, отнемането на активи на офшори, прикриването на собствениците на акции - е неприемливо.
Всички участници на пазара признават подценяването на руските петролни и газови компании по целия свят, а ниските цени на петрола и западните санкции са занижили тяхната капитализация до най-ниска стойности. Така, според наблюденията на експерти, петролът периодично търгуван на чуждестранните борси е по-евтин от млякото.
Наскоро руският заместник-министър на финансите Алексей Моисеев заяви, че "ВТБ" и "Сбербанк" трябва да бъдат приватизирани едновременно, за да може да се създаде конкурентна среда.
„Има много качествени активи", каза министърът. Според него частичната приватизация ще позволи по принципен начин да се промени капитализацията на руския банков сектор.
Той подчерта, че Министерството на финансите има положително отношение към приватизацията като цяло. "Колкото по-мащабна приватизация, толкова по-добре" – категоричен е той. Според него, приватизацията на държавните банки в момента изглежда проблематично на фона на санкциите и икономическата ситуация в страната.