Прогнози за енергетиката през 2024 г.
Слънчево забавяне, облекчение за ОПЕК+ и други

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
„Историческо“ изявление – затова се споразумяха стотици правителства по света по време на среща на глобалната конференция за климата COP28 в Дубай. За първи път светът си постави за цел преход от изкопаеми горива.
Тази цел поставя промяна в курса на глобалната енергийна система. Потреблението на петрол, газ и въглища расте и трите горива достигнаха нови рекорди през 2023 г. Но в същото време възобновяемата енергия процъфтява. Производството от вятърна и слънчева енергия в световен мащаб през 2023 г. е с около 55% по-високо в сравнение с 2020 г.
Анализаторите на Wood Mackenzie представят 10 прогнози за 2024 г. в анализа Energy Pulse, те идентифицират някои от ключовите характеристики на този бързо развиващ се пейзаж.
Глобалното забавяне на слънчевия растеж ще започне
Въпреки че общият глобален слънчев капацитет ще продължи да нараства бързо през следващото десетилетие, темпът на растеж на годишните инсталации ще започне да се забавя през 2024 г. в сравнение с темповете, наблюдавани през последните години. Ако нашата прогноза за 2023 г. се поддържа, средният годишен ръст на капацитетните инсталации през 2019-23 г. е 28%, включително 56% ръст през 2023 г. За разлика от това, средният годишен ръст от 2024-28 г. ще бъде около нула, включително няколко години със свивания. Растежът на глобалния соларен пазар следва типична S-образна крива. През последните няколко години растежът се изкачи бързо по най-стръмната част на кривата. От 2024 г. индустрията ще премине инфлексната точка, характеризираща се с по-бавен модел на растеж. Глобалният слънчев пазар все още е многократно по-голям, отколкото беше дори преди няколко години, но е естествено една индустрия да следва този път на растеж, докато узрява.
Не всеки регион в момента е на едно и също място по S-кривата. Африка и Близкият изток, например, трябва да извървят дълъг път, преди да достигнат инфлексните си точки на растеж. Но два основни пазара движат този глобален модел на растеж: Азиатско-тихоокеанският регион, доминиран от Китай, и Европа.
Мишел Дейвис – ръководител на Global Solar:
Ядрената енергия ще продължи да се издига в политическия дневен ред като решение за климата
През 2024 г. ядрената енергия ще спечели широка подкрепа като ключово решение на световната енергийна криза, за първи път от повече от половин век. Ядрената енергия е изправена и все още е изправена пред предизвикателства на обществената приемливост и икономическата конкурентоспособност спрямо възобновяемите източници и производството на изкопаеми горива. Но това е единственото надеждно, с малък физически и материален отпечатък, plug-and-play решение с нулеви въглеродни емисии за генериране на електроенергия.
Джулиан Кетъл – заместник-председател, метали и минно дело:
Развиващият се баланс между декарбонизацията и сигурността на доставките ще действа като спирачка за инвестиционните решения в газ и LNG за много компании
След нахлуването на Русия в Украйна глобалната газова промишленост се пренасочи към осигуряване на доставките. Повече от 65 милиона тона годишно споразумения за продажба и покупка на втечнен природен газ са подписани от крайни потребители през 2022 г. и 2023 г. Инвестициите в нови доставки на втечнен природен газ ще се забавят през 2024 г. предвид мащаба на вече направените инвестиции и очакваното възстановяване на пазарния баланс. Но COP28 добави нова несигурност към перспективите за газа. Като изкопаемо гориво, то е сред тези, от които правителствата по света се стремят да се откажат. Но като най-широко приетото „преходно гориво“, то все още ще играе роля в осигуряването на енергийна сигурност за известно време.
Компаниите и правителствата ще трябва да преразгледат инвестициите на този променящ се фон, което вероятно ще забави допълнително някои от тях. Участниците в индустрията ще трябва да пренасочат своите портфейли и стратегии, за да се справят с противоречията и диапазона от възможни резултати за търсенето на газ.
Кристи Крамер – Ръководител консултантски отдел за газ и LNG:
Забавянето на растежа на производството на петрол извън ОПЕК ще намали натиска върху страните от ОПЕК+
Тази година имаше голямо увеличение на производството на петрол извън ОПЕК от около 2 милиона барела на ден, което засили натиска върху групата ОПЕК+ да намали добива си, за да предотврати спад на цените. През следващата година очакваме растежът извън ОПЕК да се забави до едва 0.8 милиона барела на ден.
Най-големият фактор за прогнозираното забавяне е нашето очакване за рязко забавяне на растежа на производството на петрол в САЩ през следващата година, но други страни, включително Бразилия, също ще допринесат. Забавянето извън ОПЕК ще облекчи натиска, пред който е изправена ОПЕК+ през 2023 г. Сред предупрежденията към тази гледна точка: скок в производителността на САЩ.
Ан-Луиз Хитъл – ръководител на макро отдела в Wood Mackenzie:
Новите технологии за улавяне на въглерод най-накрая ще навлязат в търговски мащаб
През 2024 г. новите проекти на CCUS вече не са забележителни сами по себе си. Проследяваме до 100 проекта в комерсиален мащаб, като 50 имат приличен шанс за напредък. Новото обаче е дългоочакваното преминаване на новите технологии от пилотен към търговски мащаб. Нови техники за улавяне на въглероден диоксид, като модулиране, адсорбция на твърдо вещество и био рециклиране, ще бъдат напълно внедрени за първи път през 2024 г. Те обещават по-ниска енергийна интензивност и намаление на разходите до 50% в сравнение с досегашните методи. Ако успее, бариерите ще бъдат намалени за емитерите в жизненоважни тежки индустрии като циментова и химическа. И технологичните компании могат да очакват вълна от поръчки.