„Не се променя само някаква част от света - целият свят се променя“
Според политолога големият проблем на страна като България е, че има високи нива на недоверие
Иван Кръстев, политолог и ръководител на Центъра за либерални стратегии

© ECONOMIC.BG / Ivan Krastev/World Economic Forum
С войната в Украйна не се променя само някаква част от света - целият свят се променя. Така политологът и ръководител на Центъра за либерални стратегии Иван Кръстев описа войната в Украйна и дебелите линии, които чертаят Западът и Русия вследствие на това. Според него промяната в света е промяна на индивидуалния човек.
„Тя започна с пандемията, където смъртта изглеждаше неестествена. Сега, във войната, хората намират смисъл да умрат за нещо важно", посочи Кръстев по време на годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от в. „Капитал“.
Психологически живеем в различен свят - имаме усещането за катастрофичност. Тази война промени много неща – на първо място разруши отношенията между руснации и украинци. В момента това е една съвсем различна реалност", каза Кръстев.
По отношение на темата за неутралитет в конфликта, той обясни, че идеята да можеш да излезеш от историята и да се разхождаш като на „селска гара“, му се вижда илюзия, която може да поддържаме в разговорите помежду си, но тя не съществува в този свят. Доказателство за това е и факта, че дори страни като Швейцария и Сингапур се включват в санкциите срещу Русия.
Германия също тотално промени курса и идеологията си по отношение на войната и започна да подготвя сериозни военни покупки, включително и американски F-35 изтребители.
„Германия тръгна с изключително висока инвестиция във въоръжаването. Страна, която нямаше нито един дрон. Разби се усещането, че ако имаш развити търговски отгоношения с някого, това прави войната невъзможна”, допълни Кръстев. Изведнъж се оказва, че когато търгуваш с някого и се надяваш, че вашата взаимозависимост ви прави по-сигурни, в момент на конфликт, вашата взаимозависимост е твоя уязвимост. Това е нещо, в което всички европейци сме вярвали в рамките на последните 30 години".
По думите му в момента преговорите се водят на два фронта – от едната страна са украинците и руснаците, а от другата - американците и китайците.
Според политолога големият проблем на страна като България е, че има високи нива на недоверие и хората имат причина да имат голямо недоверие към много неща - към това, което им казва правителството, към това, което им казват медиите.
„Трябва да имаш издръжливост да познаваш собственото си общество. Българите имат високо ниво на недоверие, което се превръща във военен фактор и то може да бъде инструментализирано”, допълни политологът.
Имаше тенденции, които съществуваха преди двете кризи. Вървяхме с пътнически влак, а сега ни качиха на бързия – всичко започна да се случва в рамките на седмици. Идеята за нормалност вече я няма въобще”, подчерта Кръстев.
Той обясни, че ако хората не са готови да вярват на никого в тази ситуация, те започват да се държат панически, защото нямат на какво да стъпят.
„В Украйна също имаше високи нива на корупция, на недоверие, сблъсъци в рамките на политическия елит. В момента, в който войната започна, те намериха сили да стоят заедно. Тази идея за вътрешна сила, че разбираш за какво става дума, това ще започне да различава страни, които успяват и страни, които се провалят", смята Иван Кръстев.
Според него в момента украинците се бият по начина, по който българите са се били в българо-сръбската война - с висока степен на героизъм.
Изведнъж се появява комедиен актьор с 25% доверие, който казва, че е готов да умре за страната си. Той e човек, който си създава подкрепа от 90% и стои срещу Путин. Хората са готови да вярват само на някого, който може да поеме личен риск”, каза още Кръстев.
По думите му икономическата инфраструктура на Русия ще бъде почти тотално унищожена, като даде за пример стотиците напускащи страната IT специалисти.
Кръстев е на мнение, че дори курсовете, които се преподават в бизнес училищата, трябва да се променят. Според него тепърва ще се усещат и големи проблеми в регулацията на криптовалутите.
„Какво правиш, ако си собственик на голяма технологична компания – 50% американска и 50% китайска”, реторично попита политологът.
Той твърди, че светът ще се раздели на две.
Китай избира между две неща – от една страна, не може да изгуби съюзника си Русия, от друга страна, Китай е много по-зависим от глобалния икономически пазар, отколкото Русия. Пекин се надяваше на много по-различни отношения с ЕС. Все пак ако има някой, който може да влияе на руския президент, то това е китайският президент”, категоричен бе Кръстев.
„Големият проблем не е, че руските части се движат бавно, а че Путин вярва, че руснаците и украинците са един народ. Но влизаш и разбираш, че това не е така”, каза още той.