Път към забравеното майсторство
Sevarex има мисията да разшири дела на екологичните материали в строителството. Разработва собствено производство изолационни панели от слама

© ECONOMIC.BG / Sevarex
Прекарваме все повече време в затворени помещения. През последните десетилетия се наблюдава скок на алергичните заболявания. Принос за това имат и материалите, с които е построен и ремонтиран нашия дом и офис, твърдят от Sevarex. Компанията се е заела с мисията да популяризира екологичните строителни материали и да произвежда някои от тях.
Начало
Преди две години Александър Събев и Добромир Машев предприемат ремонт на своите стари селски къщи. Оглеждат какво се предлага на пазара и констатират огромен недостиг на качествени екоматериали, а тези, които са налични, са 2-3 пъти по-скъпи от аналозите в Западна Европа. Заемат се да запълнят тази потребност. Идеята им е да представят цялостно портфолио по начин, че всеки човек с такъв стремеж да може да си направи екокъща или екологичен ремонт на приемлива цена. Така започват да предлагат еко боя, глинени мазилки, еко изолации и маслени покрития за дърво… Това се посреща с голям интерес и тяхна дългосрочна цел става в България да се произвеждат повече такива продукти, вместо да се внасят.
Предистория
Добромир Машев е завършил приложна геология и минералогия в Техническия университет в Аахен. Работил е като технолог за големи концерни в Германия, а от близо 10 г. е в сферата на екологичните строителни материали и е един от малкото строителни геобиолози. Преди 5 г. заедно с колеги от университета в Аахен участва в проект за разработване на алтернативни строителни материали, финансиран по европейска програма. Решава да откупи правата за неговото производство. Сега произвежда и продава еко боята Farnovo в над 20 страни по света. Тя е суха, прахообразна, без вредни вещества и без мирис. Формулата е: 5 кг Farnovo + 3 л вода = 5,5 л свежа боя за около 40 м² площ. Продуктът е сертифициран по всички европейски норми и е сред Топ 1000 на най-добрите екологични решения, които имат потенциала да променят бъдещето в строителния сектор. Sevarex е представител на Farnovo за България и Балканския полуостров.
Александър Събев е икономист, специализиращ в маркетинга. Завършил е политология и европеистика в Германия. Учил и в Москва. Има опит в продажбите и ръководенето на проекти за глобални корпорации. Прибрал се обратно с убедеността, че всеки, придобил опит зад граница, е редно рано или късно да се върне, за да участва в изграждането на нова България. Вярва, че тук е налице идеалната еко система за стартъпи, вижда много незаети и неразвити ниши.
Продукт
Основателите на Sevarex стигат до идеята за свой продукт и през лятото на 2021 г. създават проект за изолационни панели от слама. Акселераторът Innovation Starter ги подпомага с първоначално финансиране, което поетапно възлиза на 5 хил. евро. Предстои валидирането на иновацията в лабораторни условия. Финансирането на разработката става и със собствени средства. Заделят ги от дейността на дружеството, която в момента е свързана с екоматериалите и тяхното навлизане в практиката. През февруари 2022 г. БТПП отличи начинанието на Sevarex в конкурс за български фирми с кръгов модел на производство. Сламените изолационни панели ще се ползват за външна изолация и ще се произвеждат в България. Когато се стигне до масовото им производство, тяхната цена ще е по-ниска от алтернативите на Запад и тогава ще се мисли за разширяване на пазара извън Балканите.
Предимство
Сламата е остатъчен ресурс от селското стопанство, който не бива напълно оползотворен и голяма част от него се изхвърля или изгаря. Тя е с високи топлоизолационни свойства. Панелите ще са с различна дебелина, но все още всичко е в проектна фаза и крайната цена е рано да бъде определена. Като създадат и утвърдят продукта в българското село, когато той стане популярен, ще се мисли как да се използва и в градски условия. На този етап продължават с изпитанията, за да се намери оптималната формула и дебелина на изолацията. За да постигнат мащаб, пред тях има различни варианти за развитие.
Ниша
Конопът е сред материалите с голям потенциал в екостроителството. Той има двойна употреба и в България не е разрешен за производство. Затова работят с немски партньор, внасят тяхната конопена вата и са оторизиран представител за нашата страна. Румъния проявява гъвкавост и там производството на коноп и продукти от него е разрешено. Очаква се тази ситуация законодателно да се промени и у нас. Sevarex са активни в тази посока.
От нисък старт
Пазарът на строителни материали в България възлиза на около 6 млрд. лв., а делът на екопродуктите в него е на практика нищожен, докато в някои западни държави проникването им достига до 15%. Основната мисия на Sevarex e не само да съдейства за развитието на този пазар у нас, но на достъпна цена да са налични качествени екологични материали, които не отстъпват на конвенционалните. Първата крачка вече е направена. Търсят подходящи хора, с които да разширят своя екип.
Кръгов модел
Sevarex е създадена от професионалисти, чиято мисия далеч надхвърля идеята да намерят своето място в бизнеса: „Трябва да пазим природата, а без кръгов модел на икономиката човечеството не може да си осигури благоприятно развитие. В миналото домовете на предците ни са били строени без химията да е определящ фактор, защо не и за в бъдеще да има жилища, направени по подобен начин. Нека да строим България по устойчив начин“.
Визионери
Добромир Машев, технически консултант:
Запознах се с начините на строителство с естествени материали на четири континента, за да се доближа до забравеното българско майсторство. Да усетя земята под краката си и да съградя на нея дом, това ме кара да се чувствам жив.
Александър Събев, продажби и маркетинг:
Балансът между нещата, които правя в ежедневието си, и начина, по който ги правя, е смисълът на моя живот. Да съградя нещо, което да се помни дълго, и да оставя позитивна следа, това е моята цел.
Валентин Машев, финанси и IT:
Всяка къща има нужда от основи, всяка програма има нужда от програмист. Използвайки старото знание и надграждайки с възможностите на новите технологии, всеки елемент намира своето място в общата матрица. Балансът между епохите и знанието е в основата на устойчивия прогрес.