Пътните строителите заплашиха държавата със съд
МРРБ започва проверка на договорите за текущ ремонт и очаква да намери още нередности

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Пътните строители, които днес протестират в центъра на София с искане да има бъдат изплатени дължимите около 900 млн. лв. за извършени дейности в мандата на ГЕРБ, се заканиха да съдят държавата, ако не получат парите си. Освен че искат оставката на служебния регионален министър Виолета Комитова, в свое писмо до премиера Стефан Янев пишат, че ще предприемат всички законни мерки да получат парите си заедно с лихвите за забава и пропуснати ползи. По изчисления на Браншовата камарата "Пътища" това би струвало на държавата над 60 млн. лв. само до края на настоящата година.
Междувременно стана ясно, че МРРБ започва проверка на договорите за текущ ремонт.
До края на седмицата ще направим пълен преглед дали извършената работа от строителните фирми отговаря на възложената им по документи“, съобщи зам.-министърът на регионалното развитие Иван Шишков за БНТ.
Анализът на документите в Агенция „Пътна инфраструктура“ ще покаже дали фирмите, които имат договор за текущ ремонт и поддръжка, са извършвали основен ремонт, което е съвсем различно и може да се окаже поредното незаконно строителство. Той уточни, че анализът започва сега и няма конкретни примери, но съмненията са заради това, че надвишаването на бюджета е само в определени части на България.
Търсим начин да решим по законов път този проблем“, коментира Шишков.
Камарата пише в писмото си до Янев, че ще продължи всеки ден с протестните действия, ако не се стигне до диалог, но отказват да разговарят с министър Комитова. От писмото става ясно, че Камарата няма да позволи провеждане на срещи между Комитова и собственици на строителни фирми „на четири очи“.
„В бъдещи срещи за разрешаване на проблеми или обсъждане на политики от страна на бранша водещ ще бъде УС на ББК „Пътища“, а собственици, които не са членове на УС, също ще участват, но никога на „четири очи“.
Припомняме, че в телевизионно интервю ресорният министър заяви, че има разделение сред фирмите. Една част от тях са получили авансово около 1.5 млрд. лв. за дейности, възложени от предишното ръководство на АПИ. Според Комитова е нелогично фирмите, които са получили такива огромни аванси да изискват още 900 млн. лв. Те трябва да имат излишък от авансите.
От ББК „Пътища“ не са съгласни с тези изказвания на Комитова. Те не са съгласни и с решението договорите им да бъдат прекратени предсрочно, защото са изчерпали стойностите си. Отказват и всякакъв вид разсрочено плащане. Отлагането на плановите ремонти до пролетта ББК „Пътища“ определя като „престъпен подход“.