Радев: Гълъб Донев остава служебен премиер
Явно никой не иска да управлява и да носи отговорност по време на тежки кризи, заяви президентът

© ECONOMIC.BG / БТА
Гълъб Донев ще остане на премиерския пост и в следващото служебно правителство. Това обяви президентът Румен Радев в интервю за радио “Дарик“. С това той разсея спекулациите за възможно повишение на популярния вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов.
Следващият нов служебен премиер ще бъде старият служебен премиер. Неговата оценка за служебното правителство е, че то е “контрапункт на феодализацията и застоя“, категоричен бе Радев.
“Най-големите политически партии не искаха да направят правителство и това обрече и третият мандат”, допълни още президентът.
Той уточни, че преди да го даде на БСП е анализирал политическата ситуация и е видял, че "Демократична България" няма как да се справят, тъй като съставянето на правителство е минавало през разбирателство между "Продължаваме промяната" и ГЕРБ.
Радев подчерта, че голямата причина за политическата криза е нежеланието на партиите да управляват и да носят отговорност в условия на тежка криза, което ще доведе до отлив на електорат.
Попитан какво губи България от служебното правителство, президентът първо отговори с въпрос: "А защо не видим какво печели?"
След това все пак уточни, че липсата на редовно правителство е проблем, заради очакванията на европейските партньори на България и инвеститорите да видят насреща си дългосрочен партньор.
Губим и от факта, че няма да има парламент отново, в рамките на два месеца и половина, а ни очакват важни закони, които не бяха приети, а са важни за интеграцията на България в Европа, за Шенген да речем", заяви държавният глава.
Той все пак подчерта, че е ясно и какво е спечелила страната от управлението на служебното правителство. Президентът посочи също, че е в непрекъсната комуникация с министрите и иска от тях "още и още".
„Няма модел Радев, спазвам Конституцията“
“Няма модел Радев, а има модел, който се нарича Конституция на Република България, приет през 1991 г.”, каза Радев в отговор на критиките, че е узурпира властта.
На партиите като не им харесва, имат два хода - да направят редовно правителство или да променят Конституцията и да премахнат института "служебно правителство", подчерта президентът.
На упреците, че има еднолична власт и диктатура, която руши парламентаризма, той отговори, че по-голям парламентарен контрол, от този по време на служебните правителство не е виждал.
"Министрите са от сутрин до вечер на разпит в парламента", допълни той.
Датата за новите избори
Радев посочи, че голямото предизвикателство сега е колко още да работи този парламент.
Не мисля, че парламента веднага трябва да вдигне бялото знаме", смята президентът.
Той допълни, че преди да насрочи новите парламентарни избори ще се консултира с юристи. Проблемът бил, че Изборният кодекс мери по дни след колко време се насрочват те, а Конституцията мери месеци, което е проблем, защото февруари има 28 дни.
В същото време президентът даде индикации, че ще насрочи изборите за началото на април. Евентуална дата 26 март за Радев не е подходяща, защото освен всички друго се сменя часовото време, което можело да създаде технологични проблеми. Освен това от Централната избирателна комисия имали съмнения дали за толкова кратко време ще може да се осигури хартия за машините за гласуване.
На въпрос дали цели избори през април, Радев отговори:
Моята цел е да има максимално добра организация на тези избори. Максимално бързо да се движим към тях и да не губим време“.
В крайна сметка президентът обобщи, че целта му е страната да се движи бързо към новите избори, но и те да са добре организирани.