Развиващите се икономики трябва да очакват проблеми с лихвите
Рязкото и бързо вдигане на лихвите в САЩ ще предизвика изтегляне на капитали, поскъпване на кредитите и обезценка на валути
МВФ:

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Архив
Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ
Развиващите се икономики, в групата на които попада и България, трябва да се подготвят за негативните последици от повишаването на лихвите в САЩ. За това предупреждава Международният валутен фонд (МВФ), който се позовава на индикациите за по-бързо от планираното повишаване на ставките в Съединените щати.
Очакваните между 3 и 4 повишения през тази година вероятно ще разтърсят финансовите пазари, ще предизвикат изтичане на капитал и обезценяване на валути.
В блог, публикуван в понеделник, МВФ пише, че очаква стабилният икономически растеж в САЩ да продължи, като инфлацията вероятно ще се забави по-късно през годината. Институцията трябва да публикува новите си глобални икономически прогнози на 25 януари, напомня Reuters.
Сега МВФ пише, че постепенното, добре комуникирано затягане на паричната политика в САЩ вероятно ще има слабо въздействие върху развиващите се пазари, тъй като външното търсене ще компенсира въздействието на нарастващите разходи за финансиране.
Но широкообхватната инфлация при заплатите в САЩ и устойчивите трудности при предлагането могат да повишат цените повече от очакваното. Това пък би подхранило допълнително инфлацията, предизвиквайки още по-бързо повишаване на лихвите на централната банка.
Развиващите се икономики трябва да се подготвят за потенциални икономически турбуленции“, пише МВФ, цитирайки рисковете, породени от по-бързото от очакваното повишаване на лихвите на Федералния резерв и възраждащата се пандемия.
Президентът на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард тази седмица каза, че централната банка може да повиши лихвените проценти още през март – месеци по-рано от очакваното преди. Също така според него сега Фед е в „добра позиция“ да предприеме още по-агресивни стъпки срещу инфлацията, ако е необходимо.
По-бързото повишаване на лихвите може да разтърси финансовите пазари и да затегне финансовите условия в световен мащаб. Това развитие може да забави търсенето и търговията в САЩ и може да доведе до изтичане на капитал и обезценяване на валутите на развиващите се пазари“, пишат висши служители на МВФ в блога.
В него се казва още, че нововъзникващите пазари с висок публичен и частен дълг, валутни експозиции и по-ниски салда по текущите сметки вече са свидетели на по-големи движения на техните валути спрямо щатския долар.
Фондът заяви, че нововъзникващите пазари с по-силен инфлационен натиск или по-слаби институции трябва да действат бързо, за да позволят на валутите да се обезценят и да повишат референтните лихвени проценти. МВФ призова централните банки да съобщават ясно и последователно своите планове за затягане на паричната политика и заяви, че страните с високи нива на дълг, деноминиран в чуждестранни валути, трябва да се стремят да хеджират своите експозиции, където е възможно.
Правителствата биха могли също да обявят планове за увеличаване на фискалните ресурси чрез постепенно увеличаване на данъчните приходи, преразглеждане на пенсиите и субсидиите или други мерки, пише още в блога.